Сезон грипу закінчується, і на зміну йому приходять гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ)

1429098961_964516531

Якось весна цього року затрималася! Ось уже і березень позаду, а зимові речі поки ще не заховані на полицю. Дощ, вогкість, холодний вітер – в перший весняний місяць все було, як взимку … І неодмінний атрибут зимового сезону – грип та ГРВІ.

Багатьох наших читачів цікавлять питання: чому в останні роки люди так часто і важко хворіють респіраторними вірусними захворюваннями, особливо діти? Чому, якщо грип поширюється, в основному, в дитячих колективах, цього року не закривали на карантин школи в Одесі? Чому не оголошували епідемію, як завжди, а, стикаючись з грипом, сором’язливо прикривалися в лікарняних листах діагнозом ГРВІ? За відповідями ми звернулися у відділ епідмоніторингу Головного управління державної санітарно-епідеміологічної служби в Одеській області.

Джерело: slovo.odessa.ua

Грип – король інфекцій

Цього року загальний рівень захворюваності на грип та ГРВІ не перевищував епідпоріг, – запевняє лікар-епідеміолог відділу епідмоніторингу Лариса Потієнко. – В основному люди дійсно хворіли респіраторними вірусними інфекціями. Грип – це теж вірусна інфекція, його ще називають королем інфекцій, але грип має характерну важку клініку. По-перше, у грипу дуже короткий інкубаційний період – дві-три години з моменту контакту з хворим і потрапляння вірусу в організм. Максимум – день з моменту зараження. По-друге, грип, як у дітей, так і у дорослих, зазвичай протікає з високою температурою, яка дуже важко збивається. І триває гарячковий період до 5 днів.


Грип – сезонне захворювання. В основному, їм хворіють, коли холодно. Виявляється, існують чітко позначені межі епідемічного сезону грипу. Починається сезон в жовтні і триває аж до кінця квітня. Нинішній сезон 2014 – 2015 вже ніби як добігає кінця, хочеться вірити… І, можна робити деякі висновки – чим же він характеризувався?

“- Цей сезон відрізнявся тим, що у нас в області, як і по Україні, змінилася циркуляція збудника грипу, – говорить Лариса Потієнко. – У минулих сезонах, починаючи з 2009 року, у нас циркулював вірус грипу групи А, який викликає не просто епідемії, а пандемії. Згадайте, в 2009 році була пандемія грипу А H1N1 (Каліфорнійський), який ще називали свинячим грипом. Він був новим для нашої місцевості, у людей не було імунітету. В результаті, дуже велика кількість жителів Одеської області перехворіла, були і летальні випадки. А тепер цим вірусом хворіє набагато менше людей, тому що після 2009 року виробився імунітет.

Вірус групи В – пандемій зазвичай не викликає, але загрожує ускладненнями.”

Чим же характерний вірус грипу групи В? Він, як пояснили фахівці, зазвичай пандемій не викликає, вражає, в основному, дитяче населення, особливо, в організованих колективах (школи, дитячі дошкільні установи, школи-інтернати та ін.). Ось і в нашій області в цьому сезоні в основному постраждали діти шкільного та дошкільного віку.

“- Грип групи В – важкий, – каже Лариса Потієнко. – Має затяжний перебіг і часто ускладнюється, в основному, бронхітом і пневмонією. Пік захворюваності в поточному сезоні за нашими даними припадав на період з 23 лютого по 1 березня. Захворюваність в цей тиждень наближалася до епідпорогу. Але, на щастя, його не досягла. Хоча в окремих районах області нам все ж таки довелося закривати школи. Важка ситуація була в Саратському, Ізмаїльському, Кілійському, Роздільнянському, Комінтернівському районах області та в місті Одесі. Зараз захворюваність пішла на спад. Так, за останній тиждень рівень захворюваності на грип та ГРВІ по області знизився на 15 відсотків, порівняно з минулим тижнем. Госпіталізація знизилася на 33 відсотки.”

На зміну грипу – 200 респіраторних вірусних інфекцій!

Грип, за словами фахівців, поступово буде відступати. Але розслаблятися не доводиться, оскільки весна з її нестійкою погодою – благодатний час для респіраторних вірусних інфекцій. Їх безліч – до 200, за міжнародною класифікацією. З тих, що зазвичай «нападають» на наших громадян – риновірус, парагрип, аденовірус та ін. Перебіг у цих захворювань не такий важкий, як у грипу. Немає високої температури, в деяких випадках підйому температури взагалі може не бути. Респіраторні вірусні інфекції зазвичай проявляються першением в горлі, осиплостю голосу, закладенням носа. Але, якщо їх не лікувати і переносити на ногах, наслідки теж можуть бути дуже сумними, аж до госпіталізації.
Так що берегти себе і піклуватися про своє здоров’я потрібно завжди, незалежно від сезону. І ось деякі поради, що робити і як себе вести, щоб знизити ризик захворювань.

Принципи профілактики ГРВІ та грипу

Загортовуйтесь самі і гартуйте своїх дітей.


Приділяйте увагу своєму здоров’ю: лікуєте хронічні захворювання ЛОР-органів, хронічний бронхіт, каріозні зуби.
Якщо ваша дитина часто хворіє на ГРВІ, обов’язково проконсультуйтеся у педіатра і дитячого ЛОР-лікаря і дотримуйтесь їхніх рекомендацій.


Дотримуйтесь правильного режиму роботи і відпочинку.


Уникайте переохолодження стоп, області попереку, а також загального переохолодження.


Регулярно і повноцінно харчуйтеся (3-4 рази на день), їжте більше овочів і фруктів, що містять вітамін С (цитрусові, капуста).


Намагайтеся більше перебувати на свіжому повітрі і частіше провітрювати приміщення. По можливості зволожуйте його. Виражена сухість повітря в приміщеннях сприяє підвищеному утворенню слизу в носоглотці і верхніх дихальних шляхах і тим самим посилює прояви ГРВІ.


Частіше мийте руки. Регулярне миття рук, носіння масок і рукавичок набагато ефективніше традиційних ліків в боротьбі з інфекційними захворюваннями, подібними до грипу.


Завжди майте у вашій аптечці препарати, які рекомендується застосовувати в якості першого кроку лікування ГРВІ для швидкого та ефективного зменшення симптомів застуди.


Основним методом профілактики безлічі інфекційних захворювань (в т.ч. грипу) є активна імунізація – вакцинація, яка імітує вірусну інфекцію (без захворювання) для того, щоб спровокувати імунну систему організму для боротьби з нею. У своєму складі вакцина містить вірусні частки в живій (ослабленою) або інактивованої формі. Потрапляючи в організм, ці частинки не можуть розмножуватися (і викликати захворювання), але вірусні білки розпізнаються імунними клітинами (лімфоцитами), які починають продукувати специфічні антитіла проти вірусу грипу.

Але вакцинацію необхідно проводити до початку епідемічного підйому захворюваності – найсприятливіший період вересень-жовтень!

Історична довідка

Перші відомості про грип відносяться до 412 року до нашої ери. Саме тоді найбільший лікар стародавності Гіппократ описав захворювання, дуже схоже на грип. У хворих різко підвищувалася температура, боліла голова і м’язи, з’являлася біль у горлі. При цьому головною особливістю хвороби була неймовірна заразність. Якщо захворювала хоча б одна людина, через пару днів хворіли вже десятки, а через тиждень – сотні людей. Виникала справжня епідемія. Наймасштабніші з них охоплювали цілі країни, а іноді й континенти, саме такі епідемії і фіксувалися в історичних літописах.


До XVI століття хвороба вже була докладно описана, але все ще залишалася безіменною. Свою першу офіційну назву захворювання отримало в тому ж столітті в Італії. Назвали його «інфлуенца». Слово «influenza» в перекладі з італійської мови якраз і означає «вплив, вплив». Що малося на увазі – вплив зірок, як вважали одні, або, прозаїчніше, вплив погоди і переохолодження – достеменно невідомо.


Інша офіційна назва хвороби – «грип» виникла три століття по тому. І якщо назва «інфлюенца» пов’язана з причинами хвороби, то слово «грип» (від французького слова «gripper» та англійського «grip» – схоплювати) вказує на її симптоми. Хвороба починається раптово і різко, людина буквально за кілька годин виявляється ніби схопленим недугою.
Тільки в 1931 році американець Річард Шоуп, вивчаючи грип у свиней, виявив, що хвороба викликає вірус! У 1933 році в Лондоні вчені Національного інституту медичних досліджень Вілсон Сміт, Крістофер Ендрюс і Патрік Лейдлоу вперше виділили людський вірус грипу, який був названий «вірус грипу типу А». У 1940 році науковий світ потрясає ще одне відкриття – Томас Френсіс виділяє ще один вірус грипу, вірус типу В, а в 1947 році Річард Тейлор відкриває вірус грипу типу С.

Список використаної літератури:

Інструкція до застосування медичного препарату НАЗОФЕРОН; 2) «Аллергология и иммунлогия: национальное руководство» под. ред.. Р.М. Хаитова, Н.И. Ильиной – М.: ГЭОТАР-Медиа. 2009 г.; 3) Г.М. Драннік. Клінічна імунологія та алергологія. – Київ. «Здоров’я», 2006 р. 4) Наказ МОЗ України від 16.09.2011 № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів»; 5) Г.В. Бекетова «Інтерферони в лікуванні гострих респіраторних інфекцій у дітей», журнал «Ліки України» № 3, (149), 2011 р.; 6) Шехтман М.М., Положенкова Л.А. Гострі респіраторні захворювання у вагітних / / Гінекологія. – 2005. – Т. 7. – № 2. – С. 34-37; 7)Приступа, Л.Н. Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції у вагітних: Особливості Лікування та профілактики / / Медичні аспекти здоров’я жінки. – 2008. – № 5 (14). – С. 14-19; 8) Тарбаева Д.А., Костинов М.П., Загородня Е.Д., Іозефсон С.А., Черданцев А.П.Акушерскі і перинатальні наслідки вагітності, ускладненої гострою респіраторною інфекцією в II триместрі гестації / / Журнал “Акушерство і гінекологія.” – 2012. – № 2; 9) С.О.Крамарєв, д.м.н., професор В.В. Євтушенко «Оцінка ефективності рекомбінантного інтерферону альфа для лікування та профілактики гострих респіратоних вірусних інфекцій у дітей», журнал «Здоров’я України», № 18/1, 2008 р.; 10) А.А.Ярилин. Імунологія. Підручник. Москва. «Геогар-медіа». 2010 р.; 11) О.М. Біловол, П.г. Кравчун, В.Д. Бабаджан. «Клінічна імунологія та алергологія». Навчальний посібник медичних ВНЗ IV рівня акредитації та медичних факультетів університетів. Харків. «Гриф», 2011 р.; 12) С.О. Крамарєв, О.В. Виговська, О.Й. Гриневич «Обгрунтування застосування препаратів інтерферону при гострих респіраторних інфекціях у дітей», журнал «Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. 2007. № 10.»; 13) Є.І. Юліш, д.м.н. професор О.Є. Чернишева, Ю.А. Сорока «Інтерферонотерапія при ГРВІ і дітей», журнал «Здоров’я України» № 1(16), березень 2011 р.; 14С.П. Кривопустов «Інтаназальне використання інтраназального інтерферону альфа в педіатрії», журнал «Здоров’я України № 1, квітень 2010 р.»; 14) Лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій у дітей, які часто хворіють: прості відповіді на складні запитання. Л.В. Беш, О.І. Мацюра, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львівський міський дитячий алергологічний центр. 2012 р.; 15) Діти, які часто хворіють: дискусійні питання і можливості їх вирішення. Л.В. Беш, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львівський міський дитячий алергологічний центр. 2011 р.; 16) Назоферон – на варті здоров’я у дітей. А.П. Волосовець. 2010 р.; 17) Наказ МОЗ України від 07.11.2009 № 814 "Про затвердження Клінічного протоколу діагностики та лікування у дітей пандемічного грипу, спричиненого вірусом (А H1/N1 Каліфорнія)"; 18) Наказ МОЗ України від 13.11.2009 № 832 "Про внесення змін до наказу МОЗ від 20.05.2009 №189-Адм „Про затвердження „Протоколу діагностики та лікування нового грипу А H1/N1 Каліфорнія) у дорослих"; 19) Наказ МОЗ України від 09.07.2004 № 354 Про затвердження Протоколів діагностики та лікування інфекційних хвороб у дітей; 20) Наказ МОЗ України від 21.04.2005 № 181 Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "дитяча отоларингологія"; 21) Наказ МОЗ України від 03.07.2006 № 433 Про затвердження протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю „Пульмонологія"; 22) Наказ МОЗ України від 13.01.2005 № 18 Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "дитяча пульмонологія"; 23) Наказ МОЗ України від 09.07.2004 № 355 Про затвердження Протоколів лікування дітей за спеціальністю "Дитяча імунологія"; 24) Грип у дітей. О. К. Александрова. Посібник для лікарів та учнів медичних ВУЗІВ. Краснодар 2008; 25) ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ І МІКРОБІОЛОГІЯ ОСНОВИ ВІРУСОЛОГІЇ ОСОБЛИВОСТІ РЕПРОДУКЦІЇ ВІРУСІВ. Навчальний посібник для модульно-рейтингової технології навчання. С.В. Лаптєв, Н.І. Мезенцева. Бійськ 2005.; 26) Особливості харчування вагітних і жінок у період лактації. Н.А. Коровіна, Н.М. Подзолкова, І.М. Захарова. Москва 2008; 27) «Тиждень за тижнем». Сучасний довідник для майбутніх мам. Бердникова О.В. Москва 2007; 28) МЕДСЕСТРИНСТВО ПРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБАХ. М.А. Андрейчин. О.Л. Івахів. Тернопіль, «Укрмедкнига», 2002 р.; 29) Вакцинація дитини. Краще запобігти, ніж захворіти. Інформація для батьків ©UNICEF/UKRAINE/2010/G.Pirozzi; 30) МЕДСЕСТРИНСТВО В ТЕРАПІЇ. За загальною редакцією проф. М.І. Шведа та проф. Н.В. Пасєчко. Тернопіль..