Похолодало – грип наступає …

beremennost-i-prostudnye-zabolevaniya

Пройшла осінь, наступила зима. З усіма своїми “принадами” – похолоданням, різкими перепадами температури, сльотою … Це час застуд, ГРВІ, грипу, без яких не обходиться жоден осінньо-зимовий сезон. Про те, що таке ГРВІ та грип, про те, як уберегтися і чим лікуватися, – розмовляємо з фахівцем, міським позаштатним лікарем-інфекціоністом управління охорони здоров’я міськради В. Шкляровим.

– Отже, лікарю, почнемо спочатку – уточнимо термінологію. Що таке ГРВІ?

– ГРВІ – це велика група гострих вірусних захворювань, які характеризуються повітряно-крапельним шляхом передачі при кашлі та чханні. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.
Грип є найбільш поширеним гострим респіраторним вірусним захворюванням, особливість якого у надзвичайно швидкому поширенні і вираженій інтоксикації. Грип може призвести до тяжких ускладнень з боку легеневої, серцево-судинної, нервової, ендокринної систем.

– Яка у нас епідемічна ситуація на сьогоднішній день?

– Епідемічна ситуація з грипу та ГРВІ в Україні складається таким чином: серед хворих на грип та ГРВІ 66,9% складають діти віком до 17 років. У всіх регіонах України показники захворюваності на грип та ГРВІ не перевищують епідемічні пороги і знаходяться в межах 2,0%. Серед дітей, хворих на грип та ГРВІ, превалює захворюваність у вікових групах до 4 років і 5-14 років. Фахівцями-вірусологами лабораторних центрів Держсанепідслужби України проведено дослідження зразків матеріалу від хворих на грип та ГРВІ методом імунофлюоресцентної мікроскопії, з них в 31% випадків підтверджений діагноз грипу. У структурі респіраторних вірусів в більшості домінують віруси парагрипу.

– Побутує думка, що в цю сльотаву пору від грипу не вбережешся. Чи так це?

– Щеплення проти грипу захистить від самого захворювання або забезпечить його легкий перебіг, дозволить уникнути ускладнень. Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Кращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу. До речі, жінки, які годують груддю, теж можуть бути вакциновані. Крім того, будь-які грипоподібні захворювання не є підставою для припинення грудного вигодовування. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, куди відносяться діти до 5 років (особливо – діти до 2 років); вагітні жінки; люди у віці від 65 років; люди з надмірною вагою; хворі на діабет; хворі хронічними серцево-судинними захворюваннями; хворі хронічними захворюваннями легенів; люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями; люди, що знаходяться на імуно-супресивної терапії. Для них грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво зменшує шанс одужати без ускладнень, а часто – вижити. Крім того, існують професійні групи ризику: медичні працівники, вчителі та вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях. У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.

– Які правила поведінки ви рекомендуєте для того, щоб не піддатися сезонному спалаху ГРВІ та грипу?

– Щоб уникнути можливого інфікування грипом і гострими респіраторними вірусними інфекціями, слід пам’ятати, що захворювання легше запобігти, ніж лікувати. Особливо – ускладнення після перенесеного грипу. Насамперед, слід навчити дітей та чітко виконувати самому правила особистої гігієни, вдягатися по сезону, не допускати переохолодження організму, розпочинати свій день з гімнастики та водних процедур (контрастний душ і т.д.), легкого сніданку.

Виконуйте загальні поради при виникненні ознак респіраторних захворювань:

– в разі появи нежитю, кашлю, підвищення температури тіла або інших ознак хвороби негайно викличте медичного працівника додому;

– обов’язково прикривайте ніс і рот, якщо ви кашляєте або чхаєте;

– постійно мийте руки з милом після кожного дотику до виділень з носа або рота;

– оберігайте інших людей, особливо дітей, від можливості потрапляння на них виділень з носа і рота хворої людини;
- Застосовуйте захисні маски (одноразові аптечні або марлеві) при спілкуванні чи догляді за хворою людиною. Пам’ятайте, що маска захищає протягом 2-3 годин, після чого її слід замінити. Використану маску потрібно продезінфікувати (прокип’ятити, наприклад, занурити в розчин дезінфікуючого засобу). У разі використання маски з марлі після дезінфекції, прання і прасування її можна застосовувати повторно;

– зробіть все від вас залежне для зменшення можливості спілкування з людьми, особливо з дітьми та особами похилого віку, поки у вас не зникнуть ознаки хвороби;

– попросіть людей, які кашляють або чхають, прикриватися хусткою або ліктьовим згином руки, навчіть цьому прийому дітей;

– ретельно дотримуйтесь порад медичного працівника;

– проводьте вологе прибирання в кімнаті хворої людини не менше двох разів на день, використовуючи миючі засоби, бажано без запаху, звертайте особливу увагу на ручки дверей та інші предмети, до чого найчастіше торкаються руками;

– провітрюйте кімнату, але уникайте протягів;

– порадьтеся з вашим дільничним лікарем про засоби неспецифічної профілактики грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій.

– Що робити, якщо вберегтися не вдалося? Або якщо хтось у родині захворів?

– У цьому випадку теж треба дотримуватися певних правил. Перш за все, ізолювати хворого в окреме приміщення (кімнату); обмежити доступ до хворого членів сім’ї; під час спілкування з хворим необхідно надягати марлеву пов’язку (6-8 шарів), яку потрібно міняти кожні 4 години; у хворого на грип повинні бути окремий посуд, рушник, засоби особистої гігієни; регулярно провітрювати приміщення і підтримувати чистоту; по можливості проводити бактерицидну знезараження повітря за допомогою ультрафіолету.

Протягом усього гострого періоду хворий повинен дотримуватися суворого постільного режиму. Дієта – молочно-рослинна з великим вмістом вітамінів, вживанням гарячого чаю з лимоном, молока з медом, плодів калини, чорної смородини, малини, настій плодів липи, листя ромашки, евкаліпта, лужних мінеральних вод. Противірусною дією володіють також продукти з часником і цибулею.

– Доктор, як лікуватися?

– Лікувати грип можна за допомогою препаратів з доведеною активністю проти вірусу грипу – лише вони здатні вплинути на вірус грипу, припинити його розмноження в організмі. Своєчасне використання противірусних препаратів за призначенням лікаря здатне скоротити період хвороби, полегшити її перебіг та запобігти розвитку ускладнень, препаратів, що пом’якшують симптоми (вони не діють на вірус грипу, але полегшують стан хворого, пом’якшуючи симптоми – температуру, нежить, біль у горлі, кашель, головний біль та біль у м’язах). При легкій формі хвороби симптоматичне лікування у домашніх умовах може виявитися достатнім для повного одужання. Однак зловживати цими препаратами і застосовувати їх без призначення лікаря не слід: передозування може завдати серйозної шкоди організму. Народні засоби для пом’якшення симптомів та загальної підтримки організму – наприклад, розтирання горілкою, споживання цибулі з часником чи ехінацеї – неефективні проти грипу самостійно, але можуть використовуватися як допоміжні. Втім, зловживати ними також не слід. Важливо враховувати, що тимчасове пом’якшення чи відчуття відсутності симптомів не є ознакою одужання хворого: необхідно продовжувати утримання від контактів зі здоровими людьми та лікування – до постійної відсутності симптомів.

Дітям до 18 років і вагітним жінкам не рекомендується вживати аспірин – подолати жар можна за допомогою парацетамолу. Під час грипу необхідно пити багато рідини. Їжа повинна бути легкою і нежирною, однак примушувати хворого їсти не потрібно.
Важливо знати, що грип не лікується за допомогою антибіотиків – вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями. Вживання антибіотиків не за призначенням не лікує хворобу і лише ускладнить боротьбу з хворобами у майбутньому. Антибіотики можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря для лікування таких ускладнень грипу, як пневмонія і бронхіт, тощо. Що стосується гомеопатичних препаратів – немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу, тому в усьому світі вони не рекомендовані для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, в тому числі і грипу. Використання препаратів з недоведеною ефективністю в таких умовах вважається ознакою безвідповідального ставлення до життя хворих. Те ж відноситься і до імуностимуляторів, імуномодуляторів – немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу. У той же час їхня дія при хвороби може за певних умов навіть виявитися шкідливим.

– Багато людей намагаються уникати ліків і покладаються на «народні засоби».

– Що сказати? Лікування виключно народними засобами є неефективним і небезпечним, оскільки ніякі трав’яні відвари, чаї та настоянки на вірус грипу не діють. Однак народні засоби можуть згодитися для пом’якшення симптомів грипу – за умов грамотного використання без зловживань.

– Дякую за розмову!

Список використаної літератури:

Інструкція до застосування медичного препарату НАЗОФЕРОН; 2) «Аллергология и иммунлогия: национальное руководство» под. ред.. Р.М. Хаитова, Н.И. Ильиной – М.: ГЭОТАР-Медиа. 2009 г.; 3) Г.М. Драннік. Клінічна імунологія та алергологія. – Київ. «Здоров’я», 2006 р. 4) Наказ МОЗ України від 16.09.2011 № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів»; 5) Г.В. Бекетова «Інтерферони в лікуванні гострих респіраторних інфекцій у дітей», журнал «Ліки України» № 3, (149), 2011 р.; 6) Шехтман М.М., Положенкова Л.А. Гострі респіраторні захворювання у вагітних / / Гінекологія. – 2005. – Т. 7. – № 2. – С. 34-37; 7)Приступа, Л.Н. Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції у вагітних: Особливості Лікування та профілактики / / Медичні аспекти здоров’я жінки. – 2008. – № 5 (14). – С. 14-19; 8) Тарбаева Д.А., Костинов М.П., Загородня Е.Д., Іозефсон С.А., Черданцев А.П.Акушерскі і перинатальні наслідки вагітності, ускладненої гострою респіраторною інфекцією в II триместрі гестації / / Журнал “Акушерство і гінекологія.” – 2012. – № 2; 9) С.О.Крамарєв, д.м.н., професор В.В. Євтушенко «Оцінка ефективності рекомбінантного інтерферону альфа для лікування та профілактики гострих респіратоних вірусних інфекцій у дітей», журнал «Здоров’я України», № 18/1, 2008 р.; 10) А.А.Ярилин. Імунологія. Підручник. Москва. «Геогар-медіа». 2010 р.; 11) О.М. Біловол, П.г. Кравчун, В.Д. Бабаджан. «Клінічна імунологія та алергологія». Навчальний посібник медичних ВНЗ IV рівня акредитації та медичних факультетів університетів. Харків. «Гриф», 2011 р.; 12) С.О. Крамарєв, О.В. Виговська, О.Й. Гриневич «Обгрунтування застосування препаратів інтерферону при гострих респіраторних інфекціях у дітей», журнал «Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. 2007. № 10.»; 13) Є.І. Юліш, д.м.н. професор О.Є. Чернишева, Ю.А. Сорока «Інтерферонотерапія при ГРВІ і дітей», журнал «Здоров’я України» № 1(16), березень 2011 р.; 14С.П. Кривопустов «Інтаназальне використання інтраназального інтерферону альфа в педіатрії», журнал «Здоров’я України № 1, квітень 2010 р.»; 14) Лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій у дітей, які часто хворіють: прості відповіді на складні запитання. Л.В. Беш, О.І. Мацюра, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львівський міський дитячий алергологічний центр. 2012 р.; 15) Діти, які часто хворіють: дискусійні питання і можливості їх вирішення. Л.В. Беш, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львівський міський дитячий алергологічний центр. 2011 р.; 16) Назоферон – на варті здоров’я у дітей. А.П. Волосовець. 2010 р.; 17) Наказ МОЗ України від 07.11.2009 № 814 "Про затвердження Клінічного протоколу діагностики та лікування у дітей пандемічного грипу, спричиненого вірусом (А H1/N1 Каліфорнія)"; 18) Наказ МОЗ України від 13.11.2009 № 832 "Про внесення змін до наказу МОЗ від 20.05.2009 №189-Адм „Про затвердження „Протоколу діагностики та лікування нового грипу А H1/N1 Каліфорнія) у дорослих"; 19) Наказ МОЗ України від 09.07.2004 № 354 Про затвердження Протоколів діагностики та лікування інфекційних хвороб у дітей; 20) Наказ МОЗ України від 21.04.2005 № 181 Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "дитяча отоларингологія"; 21) Наказ МОЗ України від 03.07.2006 № 433 Про затвердження протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю „Пульмонологія"; 22) Наказ МОЗ України від 13.01.2005 № 18 Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "дитяча пульмонологія"; 23) Наказ МОЗ України від 09.07.2004 № 355 Про затвердження Протоколів лікування дітей за спеціальністю "Дитяча імунологія"; 24) Грип у дітей. О. К. Александрова. Посібник для лікарів та учнів медичних ВУЗІВ. Краснодар 2008; 25) ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ І МІКРОБІОЛОГІЯ ОСНОВИ ВІРУСОЛОГІЇ ОСОБЛИВОСТІ РЕПРОДУКЦІЇ ВІРУСІВ. Навчальний посібник для модульно-рейтингової технології навчання. С.В. Лаптєв, Н.І. Мезенцева. Бійськ 2005.; 26) Особливості харчування вагітних і жінок у період лактації. Н.А. Коровіна, Н.М. Подзолкова, І.М. Захарова. Москва 2008; 27) «Тиждень за тижнем». Сучасний довідник для майбутніх мам. Бердникова О.В. Москва 2007; 28) МЕДСЕСТРИНСТВО ПРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБАХ. М.А. Андрейчин. О.Л. Івахів. Тернопіль, «Укрмедкнига», 2002 р.; 29) Вакцинація дитини. Краще запобігти, ніж захворіти. Інформація для батьків ©UNICEF/UKRAINE/2010/G.Pirozzi; 30) МЕДСЕСТРИНСТВО В ТЕРАПІЇ. За загальною редакцією проф. М.І. Шведа та проф. Н.В. Пасєчко. Тернопіль..