Грип: не такий банальний, як його «малюють»

hryp1

З початком навчання, першим осіннім похолоданням різко збільшилася кількість хворих на грип. З актуальними цінами на ліки дозволити собі захворіти може не кожен. Як вберегтися від цієї недуги і які небезпеки несе в собі грип, з’ясовував кореспондент «Вголосу».

Джерело: vgolos.com.ua

Сезон розпочато

Як повідомив заступник начальника ГУ Держсанепідслужби України в Львівській області Олег Когут, ми вступаємо в сезон простудних захворювань, з яких понад 80% припадає на гострі респіраторні інфекції. Загалом за минулий тиждень у Львові на гострі респіраторні захворювання занедужало 3547 осіб з них 51%– це діти до 14 років. Інтенсивний показник захворюваності на сто тисяч населення становив 47,2 при епідпорозі 77,8. Порівняно з попереднім тижнем, кількість хворих збільшилась на 600 осіб. У Львівській області за минулий тиждень захворіло 8170 осіб, половину з яких теж діти. Інтенсивний показник захворюваності становив 32,4 при епідпорозі 55,4.

Як пояснив Олег Когут, на сьогодні захворюваність на грип та ГРЗ у Львові та області вдвічі нижча за епідпоріг, проте помалу ми входимо в епідсезон. І хоча порівняно з минулим роком статистика захворілих теж дещо менша, росте вона з кожним тижнем.

«Ми щотижнево проводимо моніторинг кількості захворілих, з вересня почалось більш серйозне зростання – це логічно, бо закінчився період відпусток, почалося навчання, діти повернулися в дошкільні навчальні заклади і збільшилася контактність між людьми. Наразі якогось занепокоєння немає, але в будь-якому випадку ми вступаємо в епідсезон і кількість захворілих лише буде зростати», – пояснює Олег Когут. До слова, за епідемічний сезон 2013-2014 року на ГРВІ у Львівській області захворіло понад 314 тис. осіб.

«Каліфорнійський», «Техас» та «Массачусетс»

Згідно з даними ВООЗ, у епідемічному сезоні 2014-2015 рр. на території України можуть циркулювати декілька штамів грипу. «Це штам грипу H1N1 (Каліфорнія), або як його ще називають «пандемічний грип», який циркулює фактично вже декілька років в Україні, це H3N2 – так званий вірус «Техас», ми з ним не зустрічалися, або в крайній мірі дуже давно не зустрічалися, і грип В «Массачусетс». Але будуть й інші види грипу, бактеріальні збудники й інші віруси, це і аденовірус і риновірус, парагрип та багато інших», – Олег Когут.

Коли варто чекати на справжню епідемію? «Це ми можемо прогнозувати лише ретроспективно. У нас, фактично, декілька років вже не було епідемії, хоча рівень захворюваності був досить високий. Якщо рівень захворюваності в 1,5 рази перевищує епідпоріг, тоді ми оголошуємо епідемію грипу, та ні в минулому році, ні в позаминулому такого не було. Але в попередні роки, як правило, найвищий рівень захворюваності припадав на лютий. Сказати, коли він буде цього року, важко, наприклад, торік найвищий рівень захворюваності припав на перший тиждень березня», – пояснив Олег Когут.

Грип – підступний та безпощадний

Заввідділення Львівської обласної клінічної інфекційної лікарні Ігор Гайдук пояснює, що грип знаходиться на вершині інфекційних захворювань за своєю злоякісністю, за кількістю смертей, які він несе. «Він є дуже жорстокий і нещадний. Те, що в різних людей він протікає по-різному, бо є легка, середня і важка форма захворювання, це не тому, що є добрий вірус, поганий і ще гірший. Просто ми є різні, а вірус завжди є однаковий і завжди він злочинний. Як він так вдало пристосувався, що за кілька тижнів може викликати пандемію у величезному місті? Грип є досить підступний: потрапляючи в наш організм, він оселяється в клітині і починає розмножуватися. Інші віруси чекають в цій клітині досить довго, розмножуються там у кілька поколінь, і коли вже їм стає тісно, тоді розривається клітина і витікають віруси. Така людина виглядає як заплакана дитина – у неї ллє з носа, вона постійно з хусточкою, пчихає, кашляє. При грипі такого не відбувається», – розповідає медик.

Людина у першу добу не має виражених катаральних проявів, тому що грип дуже раціонально використовує всі поживні речовини клітини, він по суті висмоктує клітину з середини і вона не розривається, а муміфікується, зморщується як кулька. І тільки тоді, коли грип вже висмоктав всі поживні соки з клітини, тоді вона гине. І як тільки появляються у вірусу грипу нащадки, вони моментально покидають клітину. І тому така людина, яка ще ззовні немає катаральних проявів, яка ще має тільки незначне закладення носу і від неї ви не втікаєте, несе більшу загрозу, бо розповсюджує мільйони збудників при кожному видиху. Тому цей вірус дуже підлий і мудрий. І щойно з другої доби в людини появляється температура й інші прояви інтоксикації.

Якщо людина заразилася, то хвороба буде розвиватися у різних ступенях важкості й від цього залежатиме, як їй слід діяти. Найстрашніше, коли грип призводить до летальності, а це здебільшого 1-2 доба. Тут важливими є такі показники, як висока температура – більше 39 градусів, яка не падає, і частота дихання.

«Найстрашніше при грипі, що він вражає найдрібніші судинки нашого організму, які підходять до кожної клітини і живлять її. Від того, яка площа цих клітин уражена і наскільки стрімкий є цей процес, залежить чи людина виживе. Якщо частота дихання дорослої людини є більше 20 разів на хвилину, то така людина повинна негайно звертатися будь-куди, чи на «швидку», чи до лікаря. Тому що це може бути початком тої пневмонії, від якої ще кілька років тому масово гинули молоді працездатні люди. Бо тільки кисень і вчасна терапія може зупинити цей процес і таку людину можна врятувати. Тому найстрашніша ця перша доба, коли людина сам на сам зі збудником і тут не можна зволікати і займатися самолікуванням, бо ми можемо вилікувати лише того хворого, який до нас звернувся і звернувся вчасно», – наголошує лікар.

Профілактика гарбузом і козячим молоком

Як пояснює Ігор Гайдук, зараз ми якраз маємо час, щоб суттєво підвищити опірність організму, доки не почалась епідемія грипу. Для того, щоб виникло захворювання, потрібно три чинники: джерело інфекції, шляхи передачі і сприйнятливість організму. Хвора людина найчастіше переносить інфекцію при тісному контакті, наприклад, у закритих приміщеннях, у маршрутках. «На що ми можемо вплинути – це якраз на сприйнятливість населення. Найбільш раціонально і ефективно, судячи з світової статистики, є вакцинація. Якщо перед сезоном захворюваності ввести вакцину, яка складається з трьох типів збудників, то ви будете мати більшу опірність організму і перевагу над тою людиною, яка не хворіла», – каже Ігор Гайдук.

Також, за його словами, не слід забувати про такі неспецифічні засоби підняття імунітету, як заняття спортом, соки, вітаміни, обливання, які загальновідомі, але лінивці не хочуть їх використовувати. «Слід старатися менше їздити в транспорті, ходити пішки на чим більші відстані, тим краще. Це і для емоційного задоволення дуже добре. Для профілактики і зміцнення імунітету допомагають ще ефірні олійки, які нейтралізують збудники, вважається добрим козяче молоко, яке має велику кількість імуноглобулінів, гарбуз, особливо у вигляді соків, ехінацея, продукти бджільництва, але має бути також раціональне харчування. І основне – уникнути контакту, старатися поменше бути в закритих приміщеннях», – каже медик. Коли людина вже захворіла, то лікар радить пити багато рідини, найкраще узвар, який є хорошим природнім сорбентом, продукти мають бути легкозасвоювані з великою кількістю волокнистих речовин – це і гарбуз, і яблука, морква, буряк, капуста. Всі ці продукти, які входять у склад українського борщу.

Олег Когут також розповідає, що у період епідемії максимально потрібно уникати місць масового скупчення людей, тому що ніколи немає гарантій, що серед них немає того, хто виділяє збудник. «Важлива поведінка в домашніх умовах – регулярне вологе прибирання, регулярне провітрювання, прогулянки на свіжому повітрі. Більше того, при прибиранні бажано використовувати дезінфекційні засоби, той же оцет, яким можна протирати дверні ручки тощо. Дуже важливою є особиста гігієна–миття рук. Наступне – загартовування організму. Дуже прості й елементарні речі – можна просто вологим рушником обтиратися­ спочатку літньою водою, потім холодною. Також варто загартовувати горло – промивати його водою з додаванням солі, соди.

Розводити мед з водою і теж полоскати ним горло, розводити прополіс, особливо доцільно це робити дітям, бо вони найбільш уразливі. Хворих дітей не потрібно пускати у дитячі заклади, а з іншої сторони ­вихователі не повинні їх приймати. Проявляючи нездоровий патріотизм до роботи, на жаль, батьки часто відводять хворих дітей у навчальні заклади. З іншої сторони хворі дорослі, виходячи на роботу, теж заражають співробітників, людей в транспорті, тому на це теж варто зважати», – каже Олег Когут.

Крім якісного харчування, для профілактики від захворювань він радить не перевтомлюватися, уникати стресових ситуацій.

Щеплення – необхідні?

У попередні роки на ринку було декілька видів вакцин проти грипу і всі вони приблизного одного рівня, пояснює Олег Когут. Вітчизняних вакцин від грипу не існує. На ринку є французька вакцина «Ваксігрип», «Інфлувак» з Нідерландів, німецька «Флюарикс». Ще була вакцина «Інфлексал» з Швейцарія і «Грипол»– російського виробництва, але її було не так багато в попередні роки, цього року її може не бути взагалі.

«Якість цих вакцин цілком належна, неможливо, сказати, яка з них краща, яка гірша. Проте на сьогоднішній день на ринку ми маємо поки що лише вакцину «Ваксігрип», десь на початку жовтня має з’явитися «Інфлувак». Щодо інших вакцин, то наразі немає даних, коли вони зявляться», – зазначає санепідлікар.

Олег Когут переконує, що «живих» вакцин проти грипу немає, тому немає підстав говорити, що вони небезпечні. «Коли кажуть – я щепився і захворів, то ­ це реально, бо ми щеплюємося від найбільш агресивних штамів грипу, а захворіти можна багатьма іншими», – каже він. Якщо люди мають намір вакцинуватися, то потрібно робити це вже, коли немає ще високого рівня захворюваності, з іншої сторони, щоб вакцина спрацювала, організм створив імунітет, потрібно, як мінімум, два тижні, а імунітет тримається до року часу.

Загалом за минулий рік на Львівщині, за словами, Олега Когута, було всього щеплено 4,5 тис. людей, з них половини – це були організовані колективи. «Це вкрай мало, у США від грипу щеплюється 70% населення. Самі власники підприємств фінансують вакцинацію, бо їм дешевше заплатити за вакцину, аніж втратити працівника на кілька днів», – каже Олег Когут.

Вартість вакцин цього року коливатиметься від 80 до 150 грн. «Зважаючи на нинішні ціни на ліки і можливі ускладнення від грипу з боку серцево-судинної, нервової, дихальної системи, це не так багато», – додає Олег Когут. А лікар Ігор Гайдук пояснює, що вакцина гарантує точно, що не буде важкого і смертельного перебігу хвороби.

Однак, лише сама людина має право вирішувати, чи варто їй таким штучним способом втручатися у свою імунну систему. Будьмо здорові!

Список використаної літератури:

Інструкція до застосування медичного препарату НАЗОФЕРОН; 2) «Аллергология и иммунлогия: национальное руководство» под. ред.. Р.М. Хаитова, Н.И. Ильиной – М.: ГЭОТАР-Медиа. 2009 г.; 3) Г.М. Драннік. Клінічна імунологія та алергологія. – Київ. «Здоров’я», 2006 р. 4) Наказ МОЗ України від 16.09.2011 № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів»; 5) Г.В. Бекетова «Інтерферони в лікуванні гострих респіраторних інфекцій у дітей», журнал «Ліки України» № 3, (149), 2011 р.; 6) Шехтман М.М., Положенкова Л.А. Гострі респіраторні захворювання у вагітних / / Гінекологія. – 2005. – Т. 7. – № 2. – С. 34-37; 7)Приступа, Л.Н. Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції у вагітних: Особливості Лікування та профілактики / / Медичні аспекти здоров’я жінки. – 2008. – № 5 (14). – С. 14-19; 8) Тарбаева Д.А., Костинов М.П., Загородня Е.Д., Іозефсон С.А., Черданцев А.П.Акушерскі і перинатальні наслідки вагітності, ускладненої гострою респіраторною інфекцією в II триместрі гестації / / Журнал “Акушерство і гінекологія.” – 2012. – № 2; 9) С.О.Крамарєв, д.м.н., професор В.В. Євтушенко «Оцінка ефективності рекомбінантного інтерферону альфа для лікування та профілактики гострих респіратоних вірусних інфекцій у дітей», журнал «Здоров’я України», № 18/1, 2008 р.; 10) А.А.Ярилин. Імунологія. Підручник. Москва. «Геогар-медіа». 2010 р.; 11) О.М. Біловол, П.г. Кравчун, В.Д. Бабаджан. «Клінічна імунологія та алергологія». Навчальний посібник медичних ВНЗ IV рівня акредитації та медичних факультетів університетів. Харків. «Гриф», 2011 р.; 12) С.О. Крамарєв, О.В. Виговська, О.Й. Гриневич «Обгрунтування застосування препаратів інтерферону при гострих респіраторних інфекціях у дітей», журнал «Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. 2007. № 10.»; 13) Є.І. Юліш, д.м.н. професор О.Є. Чернишева, Ю.А. Сорока «Інтерферонотерапія при ГРВІ і дітей», журнал «Здоров’я України» № 1(16), березень 2011 р.; 14С.П. Кривопустов «Інтаназальне використання інтраназального інтерферону альфа в педіатрії», журнал «Здоров’я України № 1, квітень 2010 р.»; 14) Лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій у дітей, які часто хворіють: прості відповіді на складні запитання. Л.В. Беш, О.І. Мацюра, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львівський міський дитячий алергологічний центр. 2012 р.; 15) Діти, які часто хворіють: дискусійні питання і можливості їх вирішення. Л.В. Беш, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львівський міський дитячий алергологічний центр. 2011 р.; 16) Назоферон – на варті здоров’я у дітей. А.П. Волосовець. 2010 р.; 17) Наказ МОЗ України від 07.11.2009 № 814 "Про затвердження Клінічного протоколу діагностики та лікування у дітей пандемічного грипу, спричиненого вірусом (А H1/N1 Каліфорнія)"; 18) Наказ МОЗ України від 13.11.2009 № 832 "Про внесення змін до наказу МОЗ від 20.05.2009 №189-Адм „Про затвердження „Протоколу діагностики та лікування нового грипу А H1/N1 Каліфорнія) у дорослих"; 19) Наказ МОЗ України від 09.07.2004 № 354 Про затвердження Протоколів діагностики та лікування інфекційних хвороб у дітей; 20) Наказ МОЗ України від 21.04.2005 № 181 Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "дитяча отоларингологія"; 21) Наказ МОЗ України від 03.07.2006 № 433 Про затвердження протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю „Пульмонологія"; 22) Наказ МОЗ України від 13.01.2005 № 18 Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "дитяча пульмонологія"; 23) Наказ МОЗ України від 09.07.2004 № 355 Про затвердження Протоколів лікування дітей за спеціальністю "Дитяча імунологія"; 24) Грип у дітей. О. К. Александрова. Посібник для лікарів та учнів медичних ВУЗІВ. Краснодар 2008; 25) ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ І МІКРОБІОЛОГІЯ ОСНОВИ ВІРУСОЛОГІЇ ОСОБЛИВОСТІ РЕПРОДУКЦІЇ ВІРУСІВ. Навчальний посібник для модульно-рейтингової технології навчання. С.В. Лаптєв, Н.І. Мезенцева. Бійськ 2005.; 26) Особливості харчування вагітних і жінок у період лактації. Н.А. Коровіна, Н.М. Подзолкова, І.М. Захарова. Москва 2008; 27) «Тиждень за тижнем». Сучасний довідник для майбутніх мам. Бердникова О.В. Москва 2007; 28) МЕДСЕСТРИНСТВО ПРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБАХ. М.А. Андрейчин. О.Л. Івахів. Тернопіль, «Укрмедкнига», 2002 р.; 29) Вакцинація дитини. Краще запобігти, ніж захворіти. Інформація для батьків ©UNICEF/UKRAINE/2010/G.Pirozzi; 30) МЕДСЕСТРИНСТВО В ТЕРАПІЇ. За загальною редакцією проф. М.І. Шведа та проф. Н.В. Пасєчко. Тернопіль..