Сепсис новонароджених

sepsis

Сепсис це генералізована форма бактеріальної інфекції, що протікає на тлі первинного або набутого імунодефіциту.

Етіологія. Захворювання обумовлене безперервним або періодичним надходженням в кров мікроорганізмів і продуктів їх життєдіяльності з вогнища гнійного запалення.

Факторами, що сприяють розвитку сепсису у новонароджених дітей, є: 1) несприятливі стани, що пригнічують імунітет плода та новонародженого (генітальна і екстрагенітальна патологія у матері, яка не виношування вагітності, асфіксія, гострі респіраторні інфекції ); 2) фактори, що призводять до внутрішньоутробного інфікування плода (урогенітальна інфекційно-запальна патологія під час вагітності та в пологах, раннє відходження навколоплідних вод, тривалий безводний період, затяжні пологи, інфекційні захворювання та запальні ускладнення в післяпологовому періоді; 3) лікувально-діагностичні маніпуляції при наданні реанімаційної допомоги новонародженим (катетеризація центральних судин, пупкової вени, сечового міхура, ШВЛ, лаваж трахеобронхіального дерева); 4) наявність різних вогнищ інфекції у новонародженого. Погіршує імунологічну недостатність гормональна і антибіотикотерапія вагітних і новонароджених, ранній переклад на вигодовування молочними сумішами.

Патогенез. Розрізняють внутрішньоутробний сепсис (діагноз славиться при наявності гнійно запальних змін в судинах і оболонках плаценти) і сепсис новонародженого. Внутрішньоутробне мікробне обсіменіння плода зустрічається рідко через високу бар’єрної функції плаценти. У переважній більшості випадків бактеріальне інфікування відбувається в пологах або після народження.

Залежно від вхідних воріт інфекції розрізняють сепсис пупковий, легеневий, шкірний, отогенний, кишковий, Катетеризаційний, криптогенний (вхідні ворота не встановлені). Поширення інфекції з первинного септичного вогнища (вхідні ворота інфекції) відбувається гематогенним шляхом. Місцевий запальний процес активізує всі чинники імунітету і при достатній опірності організму вогнище інфекції обмежується і купірується. При ослабленні захисних факторів здатність до очищення лімфи і крові від мікроорганізмів знижується і виникає масивна бактеріємія і токсемія. Розвивається септичний процес. Вплив мікроорганізмів і їх токсинів, порушення нервової регуляції призводять до поразки і дисфункції всіх органів і систем.

Розрізняють септіцеміческуго і септікопіеміческой форми сепсису. Септіцеміческая форма протікає без метастазів, і у новонароджених зустрічається частіше. Септикопіємічна форма захворювання характеризується утворенням метастатичних вогнищ у мозку, кістках, легенях, нирках та ін.

Клінічна картина. Прояви сепсису характеризуються великою різноманітністю. Особливу важливість представляє виявлення ознак ранньої інфікованості (пізніше відпадання пуповинної залишку, уповільнення епітелізації пупкової ранки, наявність у дитини омфаліта, піодермії, отиту н ін.) Характерними початковими клінічними симптомами захворювання є наростаючі ознаки інтоксикації. У дитини знижується рухова рефлекторна та смоктальна активність, з’являється сірий відтінок шкіри, метеоризм, зригування. Дитина не перебуває у вазі, і наступному маса тіла знижується. Гектический характер температури у новонароджених не є обов’язковою ознакою сепсису.

Розпал захворювання характеризується появою патологічних синдромів. Спостерігається прогресуюче пригнічення діяльності ЦНС: розвиваються адинамія, гіпотонія, згасають смоктальний та інші рефлекси. Захворювання може супроводжуватися довгостроково зберігаються порушеннями функції дихання (задишка, жорстке дихання, непостійні крепитирующие хрипи) при відсутності виражених рентгенологічних зміні в легенях. Виявляються ознаки недостатності кровообігу та порушення мікроциркуляції. Шкірні покриви блідо-сірого кольору з мармуровим малюнком, з’являється акроцнаноз. Тони серця глухі, аритмічний, границі серця розширені, збільшується печінка і селезінка, відзначаються пастозність і набряклість підшкірно- жирової клітковини. Нерідко виявляються зміни з боку нирок (олігурія, поява в сечі білка, еритроцитів, лейкоцитів). Може розвинутися шлунково-кишковий синдром: у шлунку перед черговим годуванням залишається вміст, з’являються наполегливі відрижки, метеоризм, диспепсичні розлади. Характерними ознаками захворювання є тривале і хвилеподібний перебіг жовтяниці, ознаки анемії і дистрофії. У важких випадках розвивається геморагічний синдром. У хворих з’являється петехіальний висип, мелена, блювання з домішкою крові, підвищена кровоточивість слизових оболонок, пупкової ранки, місць ін’єкцій, що пов’язане з розвитком ДВЗ-синдрому.

Септикопіємія часто протікає з метастазами в головний мозок і розвитком гнійного менінгіту або енцефаліту Нерідко приєднуються перитоніт, виразково-іскротіческій ентероколіт, пневмонія.

Виділяють блискавичне (1-7 днів), гостре (4-8 педель) і затяжну (більше 8 тижнів) перебіг захворювання. Для блискавичного перебігу характерний розвиток септичного шоку. Він проявляється прогресуючим пригніченням основних життєвих функцій організму. Катастрофічно наростає тяжкість стану хворого, спостерігаються різка блідість шкіри, гіпотермія, глухість тонів серця, брадикардія, знижується ЛД. З’являються ознаки набряку легенів, розвиваються ниркова недостатність і геморагічний синдром. Вихід звичайно летальний.

Лабораторна діагностика. В аналізі крові визначаються прогресуюче зниження гемоглобіну, тромбоцитів, лімфоцитів, лейкоцитоз пли лейкопенія, паличкоядерних зсув, токсична зернистість нейтрофілів. Проводиться імунологічне дослідження. Для підтвердження діагнозу сепсису необхідно багаторазово призвести бактеріологічне дослідження крові, сечі, калу і гною з пісміческіх вогнищ. Велике значення має ідентичність флори в посівах крові та виділень з гнійного вогнища.

Лікування. Має бути спрямоване на придушення збудника. підвищення захисних властивостей організму і санацію гнійних вогнищ.

Виключно важливо організувати вигодовування дитини материнським молоком і забезпечити кваліфікований догляд за хворим. Антібіотікотераіія проводиться тривало в максимальних вікових дозах з урахуванням чутливості збудника. Необхідно комбінувати 2 Березня антибіотика, одні з яких вводиться внутрішньовенно. Тривалість кожного курсу не повинна перевищувати 10-14 днів Перевагу віддаються напівсинтетичним пеніциліном, целофаспорінам, аміноглікозидів.

З метою детоксикації проводиться інфузійна терапія, форсований діурез, призначають пиття. Хороший лікувальний ефект роблять гемосорбция, плазмаферез, УФО крові.

Перебіг і результат сепсису в чому визначаються станом імунної системи. Підвищення імунологічної реактивності організму проводиться шляхом створення пасивного імунітету. Потім, з урахуванням імунограми, вводять імуномодулятори. Імунотерапію спрямованої дії (залежно від етіологічного фактора) проводять антістафілоккоковим гамма-глобуліном, платою з високою концентрацією специфічних антитіл (антистафилококковой, антисинегнойной, антіпротейпой). Як стимуляторів імунної системи застосовують тімолін, Т-активін і ін. Широко використовують кошти, що неспецифічний імунітет.

Необхідно проведення базової терапії ДВС-синдрому. З цією метою застосовуються гепарин, свіжозаморожена плазма, реополіглюкін, трептал, контрикал. Показана вітамінотерапія (вітаміни групи С, В, А, Е). При дисбактеріозі призначаються лізоцим, еубіотики, протимікотичні кошти. Проводиться посиндромная та симптоматична терапія, місцеве лікування вогнищ інфекції, при необхідності хірургічне втручання.

У відновний період зростає роль фізичних методів лікування: загального УФО, масажу, лікувальної гімнастики, прогулянок, ванн, проводяться курси вітамінотерапії.

Прогноз. При сепсисі залежить від вірулентності збудника, стану імунітету та віку дитини, своєчасності та адекватності лікування. При сучасних методах діагностики та лікування сепсису прогноз поліпшується, проте залишається серйозним, особливо у недоношених і новонароджених дітей.

Джерело: Педиатрия.Учебное пособие., Н.В.Ежова, Е.М.Русакова, Г.И.Кащеева., Москва «Высшая школа» 1998г.

Список використаної літератури:

Інструкція до застосування медичного препарату НАЗОФЕРОН; 2) «Аллергология и иммунлогия: национальное руководство» под. ред.. Р.М. Хаитова, Н.И. Ильиной – М.: ГЭОТАР-Медиа. 2009 г.; 3) Г.М. Драннік. Клінічна імунологія та алергологія. – Київ. «Здоров’я», 2006 р. 4) Наказ МОЗ України від 16.09.2011 № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів»; 5) Г.В. Бекетова «Інтерферони в лікуванні гострих респіраторних інфекцій у дітей», журнал «Ліки України» № 3, (149), 2011 р.; 6) Шехтман М.М., Положенкова Л.А. Гострі респіраторні захворювання у вагітних / / Гінекологія. – 2005. – Т. 7. – № 2. – С. 34-37; 7)Приступа, Л.Н. Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції у вагітних: Особливості Лікування та профілактики / / Медичні аспекти здоров’я жінки. – 2008. – № 5 (14). – С. 14-19; 8) Тарбаева Д.А., Костинов М.П., Загородня Е.Д., Іозефсон С.А., Черданцев А.П.Акушерскі і перинатальні наслідки вагітності, ускладненої гострою респіраторною інфекцією в II триместрі гестації / / Журнал “Акушерство і гінекологія.” – 2012. – № 2; 9) С.О.Крамарєв, д.м.н., професор В.В. Євтушенко «Оцінка ефективності рекомбінантного інтерферону альфа для лікування та профілактики гострих респіратоних вірусних інфекцій у дітей», журнал «Здоров’я України», № 18/1, 2008 р.; 10) А.А.Ярилин. Імунологія. Підручник. Москва. «Геогар-медіа». 2010 р.; 11) О.М. Біловол, П.г. Кравчун, В.Д. Бабаджан. «Клінічна імунологія та алергологія». Навчальний посібник медичних ВНЗ IV рівня акредитації та медичних факультетів університетів. Харків. «Гриф», 2011 р.; 12) С.О. Крамарєв, О.В. Виговська, О.Й. Гриневич «Обгрунтування застосування препаратів інтерферону при гострих респіраторних інфекціях у дітей», журнал «Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. 2007. № 10.»; 13) Є.І. Юліш, д.м.н. професор О.Є. Чернишева, Ю.А. Сорока «Інтерферонотерапія при ГРВІ і дітей», журнал «Здоров’я України» № 1(16), березень 2011 р.; 14С.П. Кривопустов «Інтаназальне використання інтраназального інтерферону альфа в педіатрії», журнал «Здоров’я України № 1, квітень 2010 р.»; 14) Лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій у дітей, які часто хворіють: прості відповіді на складні запитання. Л.В. Беш, О.І. Мацюра, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львівський міський дитячий алергологічний центр. 2012 р.; 15) Діти, які часто хворіють: дискусійні питання і можливості їх вирішення. Л.В. Беш, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львівський міський дитячий алергологічний центр. 2011 р.; 16) Назоферон – на варті здоров’я у дітей. А.П. Волосовець. 2010 р.; 17) Наказ МОЗ України від 07.11.2009 № 814 "Про затвердження Клінічного протоколу діагностики та лікування у дітей пандемічного грипу, спричиненого вірусом (А H1/N1 Каліфорнія)"; 18) Наказ МОЗ України від 13.11.2009 № 832 "Про внесення змін до наказу МОЗ від 20.05.2009 №189-Адм „Про затвердження „Протоколу діагностики та лікування нового грипу А H1/N1 Каліфорнія) у дорослих"; 19) Наказ МОЗ України від 09.07.2004 № 354 Про затвердження Протоколів діагностики та лікування інфекційних хвороб у дітей; 20) Наказ МОЗ України від 21.04.2005 № 181 Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "дитяча отоларингологія"; 21) Наказ МОЗ України від 03.07.2006 № 433 Про затвердження протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю „Пульмонологія"; 22) Наказ МОЗ України від 13.01.2005 № 18 Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "дитяча пульмонологія"; 23) Наказ МОЗ України від 09.07.2004 № 355 Про затвердження Протоколів лікування дітей за спеціальністю "Дитяча імунологія"; 24) Грип у дітей. О. К. Александрова. Посібник для лікарів та учнів медичних ВУЗІВ. Краснодар 2008; 25) ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ І МІКРОБІОЛОГІЯ ОСНОВИ ВІРУСОЛОГІЇ ОСОБЛИВОСТІ РЕПРОДУКЦІЇ ВІРУСІВ. Навчальний посібник для модульно-рейтингової технології навчання. С.В. Лаптєв, Н.І. Мезенцева. Бійськ 2005.; 26) Особливості харчування вагітних і жінок у період лактації. Н.А. Коровіна, Н.М. Подзолкова, І.М. Захарова. Москва 2008; 27) «Тиждень за тижнем». Сучасний довідник для майбутніх мам. Бердникова О.В. Москва 2007; 28) МЕДСЕСТРИНСТВО ПРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБАХ. М.А. Андрейчин. О.Л. Івахів. Тернопіль, «Укрмедкнига», 2002 р.; 29) Вакцинація дитини. Краще запобігти, ніж захворіти. Інформація для батьків ©UNICEF/UKRAINE/2010/G.Pirozzi; 30) МЕДСЕСТРИНСТВО В ТЕРАПІЇ. За загальною редакцією проф. М.І. Шведа та проф. Н.В. Пасєчко. Тернопіль..