Які бувають ускладнення грипу

simptomy gripp

Медики у всіх країнах вважають, що спалахи грипу, що виникають щороку – це справжнє лихо. Однак більшість людей не відносяться до грипу, як до серйозного захворювання і, заглушивши перші симптоми, абсолютно не турбується про можливе виникнення серйозних ускладнень. А адже грип може призвести навіть до смертельного результату, як передає Інтернет-видання для дівчат і жінок від 14 до 35 років Pannochka.net.

Особливості грипу, як інфекційного захворювання

Важливо розуміти, що грип – дуже тяжке інфекційне захворювання наших днів. І, незважаючи на те, що ця хвороба сама по собі протікає важко, вона може спровокувати також найсерйозніші ускладнення.

Передумови до виникнення вторинної бактеріальної інфекції виникають у зв’язку з тим, що слизові покриви носоглотки піддаються запальному процесу, який пошкоджує миготливий епітелій і дуже негативно позначається на стані місцевого імунітету.

Симптоми вторинної інфекції, як ускладнення у перехворілих на грип, можуть бути дуже різними і відрізнятися залежно від виду порушили хвороба бактерій, стану організму та багатьох інших причин. Однак існує й такий характерний для вторинної інфекції ознака, яка проявляється зазвичай у вигляді другої хвилі гарячкового стану в період з 3 по 6 день хвороби. До речі, саме такий стан справ сигналізує лікаря про те, що слід застосувати антибактеріальну терапію.

Фахівці поділяють ускладнення, викликані грипом на легеневі та нелегеневі, пов’язані з основним захворюванням (грип) чи пов’язані з додатково з’явилася бактеріальною інфекцією.

Різноманітність бактеріальних ускладнень грипу

Бактеріальні ускладнення, що з’являються після перенесеного грипу неможливо розглядати без супроводжуючих їх симптомів, на які часто ми не звертаємо ніякої уваги.

Симптоми синуситу

Це захворювання завжди супроводжується головними болями, гугнявий голоси, що виділяється з носових пазух гноєм, але також може зустрічатися почервоніння шкірних покривів.

Симптоми отиту

Отит проявляється характерною болем у вухах, яка часто може посилюватися в ході пережовування їжі або при натисканні на саме вухо.

Симптоми запалення легенів

Часто навіть досвідченому лікарю не просто відрізнити запалення легенів від бронхіту, у разі, коли пневмонія вражає лише незначну частину легені. Насторожити повинен вже невпинне кашель, труднощі в процесі дихання, швидка стомлюваність і загальна слабкість. Також менш поширеним симптомом запалення легенів може стати посиніння шкіри в області носогубного трикутника і розширення крил носа в процесі дихання.

Вищеперелічені бактеріальні ускладнення у перехворілих на грип в разі своєчасного отримання хворим медичної допомоги, зазвичай досить швидко усуваються завдяки широкому спектру антибіотиків, які повинен призначати лікар. Набагато більшу небезпеку таять у собі ускладнення, які пов’язані з основним захворюванням, тобто, викликані самим грипом.

Ускладнення грипу, як вірусної інфекції

Гіпертоксичну форму грипу фахівці часто вважають не ускладненням, а різновидом самого захворювання. Однак дуже важливо знати симптоми, так як цей грип чреватий швидким летальним результатом, особливо для дітей у ранньому віці.

Так при гепертоксіческом ускладненні грипу температура тіла часто підвищується більш 40 ˚ С і супроводжується нейротоксикозом, який характеризується спалахами порушення сменяющимися глибокої апатією, судорожними станами і навіть виникненням галюцинацій. Також часто трапляються носові кровотечі, шкірні покриви і слизові оболонки страждають від висипань, при кашлі з’являються кров’яні прожилки. Буває так, що хід хвороби ускладнюється і менінгізмом, тобто проявляються симптоми ураження оболонок мозку, які проявляються найсильнішими головними болями, блювотою, характерною позою з закинутою головою.

Геморагічну пневмонію вважають основною причиною смертельних результатів при грипі, а характеризується це захворювання в першу чергу домішкою крові у виділеннях при кашлі. Ця хвороба протікає швидко і може супроводжуватися серцевою недостатністю, викликаною інтоксикацією, що зустрічається зазвичай у дорослих пацієнтів. Взагалі грип найважче протікає в дитячому віці до 3 -х років.

А ось синдром Рейє, навпаки, ускладнення властиве для дитячого віку до дванадцяти років. Його провокує прийом аспірину в ході лікування грипу. При цьому синдромі серйозно страждає печінка і ЦНС, саме це майже в половині випадків і стає причиною смертельних результатів хвороби. Перші симптоми у вигляді нудоти, блювоти, нестійкості свідомості (чергуються станів збудження і апатії), навіть коми з’являються вже через 5-6 днів від початку хвороби. Для дітей у ранньому віці характерні судоми, стан сонливості, порушене дихання. При цьому ускладненні відбувається стрибок внутрішньочерепного тиску, що порушує діяльність мозку. Профілактикою цього ускладнення служить тільки сувору заборону застосування аспірину у дітей в ході лікування вірусних інфекцій.

Інший синдром – Гієна- Барре, також частіше зустрічається в дитячому віці і проявляється через кілька тижнів від початку захворювання грипом. Симптомами вважаються м’язові болі і слабкість, скачки кров’яного тиску, плутаність ритму серця , прояви потемніння в очах при різкому підйомі. Порушується діяльність нирок. А причина виникнення проблеми криється в тому, що організм починає виробляти антитіла до своїх же нервовим клітинам, які були уражені вірусом. Гострий період триває від 2 -х до 5 -ти тижнів, а відновлення може затягнутися і на два роки. Несвоєчасно розпочате лікування може спровокувати важкі наслідки і навіть викликати параліч. Саме параліч може стати причиною летального результату, якщо паралізує дихальний або бульбарний центр у мозку, також смерть може бути викликана зупинкою серця і застійної пневмонією. Лікувати це ускладнення слід в стаціонарі, де є можливість штучної вентиляції легенів.

Ураження мозку, як ускладнення грипу

У групі ризику знаходяться в першу чергу діти, а також люди, ослаблені і схильні, з різних причин, до порушення діяльності мозку, а також його оболонок. Як ускладнення після перенесеного грипу можуть зустрічатися такі ураження головного мозку, як менінгіт (ураження м’яких мозкових оболонок), енцефаліт (ураження мозкової речовини) і арахноїдит (ураження павутинної оболонки мозку).

Симптоми менінгіту

До симптомів менінгіту відносять сильні болі голови, пов’язані з блювотним рефлексом, підвищений тонус шийних м’язів і м’язів потилиці. Для важких випадків характерна певна поза, в якій хворий закидає назад голову і підгинає ноги в колінах. За даними сучасних досліджень зазвичай при подібних симптомах діагностується не менінгіт, а менінгеальний синдром, протягом якого не так важко, а прогноз набагато сприятливіші.

Симптоми енцефаліту

Грипозним енцефалітом називають ураження кори великих півкуль, що супроводжується підйомом температури, судорожними станами, навіть втратою свідомості, а у поодиноких випадках порушенням мовної функції. Першопричиною настільки важких порушень вважається стан уражених судин мозку. Наслідки можуть проявлятися у вигляді паралічів, парезів (наприклад, лицьового нерва). Своєчасне грамотне лікування може дати сприятливий результат вже через кілька тижнів.

Розвиток грипозного менінгоенцефаліту зазвичай відбувається на гострій стадії грипу (у перші пару днів) при підвищеній температурі тіла.

Симптоми арахноидита

Прояв грипозного арахноидита може відбутися через досить тривалий час: від трьох місяців до одного року. Повільне перебіг хвороби, супроводжується наростанням симптомів, таких як почастішали головні болі, підвищена стомлюваність, точки перед очима, нудота, поява шуму у вухах і запаморочення. Головні болі частіше турбують з ранку і стають сильнішими під час рухів очними яблуками. Мігренеподібні болю при цьому захворюванні відчуваються в області перенісся і лобових часток мозку. Прогресуючи, хвороба обтяжується епілептичними припадками, порушеннями рухової сфери, снижающимся зором і порушенням слухової функції. Арахноидит дуже важко діагностується, а в складних випадках він схожий з процесом виникнення пухлин. Виявити та вилікувати цю хворобу досить складно.

Знаючи про можливі ускладнення грипу дуже важливо вчасно-на ранньому етапі виявити всі симптоми і ні в якому разі не займатися самолікуванням. Тому при виникненні перших ознак хвороби слід звернутися до лікаря, адже тільки фахівцеві під силу оцінити справжнє стан хворого і визначити реальність загрози появи ускладнень.

Тривогу повинні викликати і несподівано виникають нехарактерні для вірусної інфекції симптоми, з якими слід відразу ж звернутися до лікарів «Швидкої допомоги». Таким чином, вдасться не упустити дуже цінний час.

На сьогоднішній день в аптеці можна побачити безліч різноманітних препаратів противірусної призначення. Але дуже важливо розуміти, що їх користь буде максимальною тільки на початковій стадії захворювання або ж в якості профілактики. Тому тільки міцний імунітет допоможе побороти таке складне захворювання як грип. А значить потрібно зробити свій вибір на користь імуностимулюючих препаратів і безупинно піклуватися про зміцнення власного здоров’я.

Список використаної літератури:

Інструкція до застосування медичного препарату НАЗОФЕРОН; 2) «Аллергология и иммунлогия: национальное руководство» под. ред.. Р.М. Хаитова, Н.И. Ильиной – М.: ГЭОТАР-Медиа. 2009 г.; 3) Г.М. Драннік. Клінічна імунологія та алергологія. – Київ. «Здоров’я», 2006 р. 4) Наказ МОЗ України від 16.09.2011 № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів»; 5) Г.В. Бекетова «Інтерферони в лікуванні гострих респіраторних інфекцій у дітей», журнал «Ліки України» № 3, (149), 2011 р.; 6) Шехтман М.М., Положенкова Л.А. Гострі респіраторні захворювання у вагітних / / Гінекологія. – 2005. – Т. 7. – № 2. – С. 34-37; 7)Приступа, Л.Н. Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції у вагітних: Особливості Лікування та профілактики / / Медичні аспекти здоров’я жінки. – 2008. – № 5 (14). – С. 14-19; 8) Тарбаева Д.А., Костинов М.П., Загородня Е.Д., Іозефсон С.А., Черданцев А.П.Акушерскі і перинатальні наслідки вагітності, ускладненої гострою респіраторною інфекцією в II триместрі гестації / / Журнал “Акушерство і гінекологія.” – 2012. – № 2; 9) С.О.Крамарєв, д.м.н., професор В.В. Євтушенко «Оцінка ефективності рекомбінантного інтерферону альфа для лікування та профілактики гострих респіратоних вірусних інфекцій у дітей», журнал «Здоров’я України», № 18/1, 2008 р.; 10) А.А.Ярилин. Імунологія. Підручник. Москва. «Геогар-медіа». 2010 р.; 11) О.М. Біловол, П.г. Кравчун, В.Д. Бабаджан. «Клінічна імунологія та алергологія». Навчальний посібник медичних ВНЗ IV рівня акредитації та медичних факультетів університетів. Харків. «Гриф», 2011 р.; 12) С.О. Крамарєв, О.В. Виговська, О.Й. Гриневич «Обгрунтування застосування препаратів інтерферону при гострих респіраторних інфекціях у дітей», журнал «Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. 2007. № 10.»; 13) Є.І. Юліш, д.м.н. професор О.Є. Чернишева, Ю.А. Сорока «Інтерферонотерапія при ГРВІ і дітей», журнал «Здоров’я України» № 1(16), березень 2011 р.; 14С.П. Кривопустов «Інтаназальне використання інтраназального інтерферону альфа в педіатрії», журнал «Здоров’я України № 1, квітень 2010 р.»; 14) Лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій у дітей, які часто хворіють: прості відповіді на складні запитання. Л.В. Беш, О.І. Мацюра, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львівський міський дитячий алергологічний центр. 2012 р.; 15) Діти, які часто хворіють: дискусійні питання і можливості їх вирішення. Л.В. Беш, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львівський міський дитячий алергологічний центр. 2011 р.; 16) Назоферон – на варті здоров’я у дітей. А.П. Волосовець. 2010 р.; 17) Наказ МОЗ України від 07.11.2009 № 814 "Про затвердження Клінічного протоколу діагностики та лікування у дітей пандемічного грипу, спричиненого вірусом (А H1/N1 Каліфорнія)"; 18) Наказ МОЗ України від 13.11.2009 № 832 "Про внесення змін до наказу МОЗ від 20.05.2009 №189-Адм „Про затвердження „Протоколу діагностики та лікування нового грипу А H1/N1 Каліфорнія) у дорослих"; 19) Наказ МОЗ України від 09.07.2004 № 354 Про затвердження Протоколів діагностики та лікування інфекційних хвороб у дітей; 20) Наказ МОЗ України від 21.04.2005 № 181 Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "дитяча отоларингологія"; 21) Наказ МОЗ України від 03.07.2006 № 433 Про затвердження протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю „Пульмонологія"; 22) Наказ МОЗ України від 13.01.2005 № 18 Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "дитяча пульмонологія"; 23) Наказ МОЗ України від 09.07.2004 № 355 Про затвердження Протоколів лікування дітей за спеціальністю "Дитяча імунологія"; 24) Грип у дітей. О. К. Александрова. Посібник для лікарів та учнів медичних ВУЗІВ. Краснодар 2008; 25) ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ І МІКРОБІОЛОГІЯ ОСНОВИ ВІРУСОЛОГІЇ ОСОБЛИВОСТІ РЕПРОДУКЦІЇ ВІРУСІВ. Навчальний посібник для модульно-рейтингової технології навчання. С.В. Лаптєв, Н.І. Мезенцева. Бійськ 2005.; 26) Особливості харчування вагітних і жінок у період лактації. Н.А. Коровіна, Н.М. Подзолкова, І.М. Захарова. Москва 2008; 27) «Тиждень за тижнем». Сучасний довідник для майбутніх мам. Бердникова О.В. Москва 2007; 28) МЕДСЕСТРИНСТВО ПРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБАХ. М.А. Андрейчин. О.Л. Івахів. Тернопіль, «Укрмедкнига», 2002 р.; 29) Вакцинація дитини. Краще запобігти, ніж захворіти. Інформація для батьків ©UNICEF/UKRAINE/2010/G.Pirozzi; 30) МЕДСЕСТРИНСТВО В ТЕРАПІЇ. За загальною редакцією проф. М.І. Шведа та проф. Н.В. Пасєчко. Тернопіль..