Вірус натуральної віспи

ospa

До роду ортопоксвірусов відносяться віруси віспи та вакцини (коров’ячої віспи), вірус віспи мавп, який може викликати захворювання і у людей, що нагадує натуральну віспу; вірус Яба, здатний індукувати доброякісні пухлини у мавп і людини.

Інтерес до вірусу віспи мавп значно посилився в останні кілька років у зв’язку з повною ліквідацією віспи людини і описом ряду випадків зараження людей мавпячим вірусом.

Структура та хімічний склад. Віріони вірусу віспи мають найбільш складну будову. Діаметр вірусу близько 300 нм, за формою він нагадує цеглу або паралелепіпед. На ультратонких зрізах заражених клітин добре видно структуру віріона, який складається із зовнішньої двуслойной липопротеиновой оболонки, забезпеченою поверхневими трубчастими структурами діаметром 8 нм. Під нею розташовується віроплазма, в якій міститься нуклеокапсид, що має характерну S -подібну структуру і два бічних (латеральних) тіла.

У складі віріона виявлені ДНК (5 %), білки (87 %), жири (5 %), вуглеводи (3 %), сірка (менше 2 %), а також сліди міді, біотину, Флавіна. З нуклеокапсида виділено кілька ферментів, у тому числі ДНК -залежна РНК- полімераза.

Вірусна ДНК являє собою двунитчатую молекулу циркулярної форми. Її молекулярна маса 150-200 •10 6 . У такій ДНК може бути закодована інформація до синтезу декількох сотень білків.

Резистентність. Віруси дуже стійкі до висушування і тривало зберігаються у висушеному стані на різних матеріалах в навколишньому середовищі. Вони руйнуються при нагріванні до 60 ° С протягом 20 хв, при обробці 50 % етиловим спиртом – протягом 60 хв, 3 % розчином хлораміну, лізолу і фенолу – через 30 хв. Добре зберігаються в лиофилизированном стані.

Антигени. У вірусу віспи кілька антигенів: розчинна термолабільних (L), що руйнується при температурі 60 ° С, і термо -стабільний (S), що витримує кип’ятіння; гемаглютинін, а також дезоксйрибонуклеопротеиновый антиген (NP). На виявленні LS – антигенів заснована серодіагностика віспи.

Не виявлено антигенних різновидів у вірусу віспи. Є перехресно реагують антигени з вірусом вакцини, а також з еритроцитами людини групи А і АВ.

Культивування і репродукція. Вірус віспи людини репродукується в курячому ембріоні з утворенням білих щільних точкових бляшок на відміну від аналогічних бляшок червоного кольору при мавпячому вірусі. Культивується в культурі клітин мавп і фібробластів курячого ембріона.

Процес взаємодії вірусу з клітиною господаря починається з його адсорбції на поверхні клітини. Потім вірус потрапляє в утворюється фаголізосомную вакуоль, де в два етапи відбувається його депротеїнізація («роздягання»).

На першому етапі під впливом клітинних ферментів руйнується зовнішня оболонка віріона і бічних тіл і звільняється вірусний нуклеокапсид. Другий етап характеризується звільненням вірусної ДНК від капсида за участю вирусспецифических ферментів, що синтезуються за допомогою міститься в Нуклеокапсид віріони ферменту ДНК- залежної РНК-полімерази. Цей етап закінчується звільненням вірусної ДНК, з якої відразу ж починають транскрибуватися іРНК, що несуть інформацію для синтезу “ранніх” ферментів (ДНК-полімераза та ін), що беруть участь в реплікації ДНК та структурних білків капсида. Потім синтезується велика частина структурних білків і ферментів, включаються в нуклеокапсид віріона.

Морфогенез починається з освіти вірусного нуклеопротеида в цитоплазмі клітини господаря. Це складний багатостадійний процес, який закінчується формуванням зрілих віріонів, що містять ДНК, укладену в подвійну оболонку, оточену з протилежних сторін бічними тілами. Навколо цього утворення відбувається формування двошарової зовнішньої оболонки з компонентів клітини господаря.

Патогенез та імунітет. Вірус проникає в організм через слизову оболонку верхніх дихальних шляхів і локалізується в регіонарних лімфатичних вузлах. Після первинної репродукції він надходить у кров, розноситься по всьому організму і локалізується в клітинах лімфоїдної тканини. У цих клітинах відбувається вторинна репродукція вірусу, що призводить до повторної, більш інтенсивної вірусемії і супроводжується клінічними проявами захворювання.

Вірус виділяється з крові тільки в перші дні хвороби. Шкірні ураження з’являються після його проникнення з крові в клітини епідермісу. Утворені на шкірі пустули можуть бути контаміновані стафілококом, що призводить до бактеріємії і навіть сепсису.

Інтенсивне виділення вірусу з організму відбувається з 6 -го по 9 -й день хвороби з вогнищ ураження слизових оболонок рота. На місці появи пустул відбувається некроз шкіри, в результаті чого у перенесли захворювання залишаються рубці. У клітинах шкіри з’являються цитоплазматичні, ацидофільні включення – тільця Гварніері.

Новонароджений отримує материнські антитіла, які зникають через кілька місяців після народження. Після перенесеного захворювання розвивається довічний постінфекційний імунітет. При вакцинації антитіла з’являються через 8-9 днів і досягають максимальних титрів через 3 тижні.

Механізм імунітету пов’язаний як з вируснейтрализующие антитілами, так і з клітинними факторами. Самі по собі антитіла не можуть захистити організм від вірусу. У клітинному імунітеті велику роль відіграє гіперчутливість уповільненого типу (ГЗТ), яка пригнічує репродукцію вірусу і його поширення в організмі. Істотне значення в імунітеті належить інтерферону.

Специфічна профілактика. Активну імунізацію проти віспи почав проводити з 1796 р. англійський лікар Е. Дженнер. Для цього він використовував вірус коров’ячої віспи, або вакцини (vacca – корова), з везикул і пустул на руках доярок, що доглядали за хворими тваринами. За багато століть до Дженнера в Китаї застосовувався метод варіоляціі, що полягав у нанесенні на слизову оболонку носа розтертих кірочок з пустул хворого легкою формою віспи.

Згодом вакцину проти віспи (детрит) готували з матеріалу, зібраного з везикулярних уражень шкіри заражених телят або овець, і консервували в гліцерині. Потім був розроблений метод приготування ововакціни (накопичення вірусу в курячих ембріонах) і культуральної вакцини, приготовленої з вірусу, вирощеного в культурі клітин.

У 1967 р. Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) був розроблений план заходів з ліквідації віспи в усіх країнах світу, який був успішно проведений у життя. Останній випадок захворювання, викликаного вірусом віспи людини, зареєстрований в Сомалі в 1977 р. З тих пір не було зареєстровано жодного випадку зараження людей цим вірусом. Однак наприкінці 70 -х років в Екваторіальній Африці спостерігалися захворювання, викликані вірусом віспи мавп , який до цього вважали непатогенних для людини. В даний час, за рекомендаціями ВООЗ, обов’язкова вакцинація проти віспи скасована в багатьох країнах.

Лабораторна діагностика. Використовується кілька методів: 1) вірусоскопіческое дослідження з метою виявлення елементарних частинок Пашена; 2) виділення вірусу шляхом зараження курячих ембріонів з наступною його ідентифікацією в РГГА і PH; 3) виявлення антигену вірусу віспи в матеріалі з шкірних поразок у РСК і 4) серологічні реакції – РСК і PH.

Джерело: Микробиология., В.Д.Тимаков, В.С.Левашев, Л.Б.Борисов., Москва «Медицина» 1983г.

Список використаної літератури:

Інструкція до застосування медичного препарату НАЗОФЕРОН; 2) «Аллергология и иммунлогия: национальное руководство» под. ред.. Р.М. Хаитова, Н.И. Ильиной – М.: ГЭОТАР-Медиа. 2009 г.; 3) Г.М. Драннік. Клінічна імунологія та алергологія. – Київ. «Здоров’я», 2006 р. 4) Наказ МОЗ України від 16.09.2011 № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів»; 5) Г.В. Бекетова «Інтерферони в лікуванні гострих респіраторних інфекцій у дітей», журнал «Ліки України» № 3, (149), 2011 р.; 6) Шехтман М.М., Положенкова Л.А. Гострі респіраторні захворювання у вагітних / / Гінекологія. – 2005. – Т. 7. – № 2. – С. 34-37; 7)Приступа, Л.Н. Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції у вагітних: Особливості Лікування та профілактики / / Медичні аспекти здоров’я жінки. – 2008. – № 5 (14). – С. 14-19; 8) Тарбаева Д.А., Костинов М.П., Загородня Е.Д., Іозефсон С.А., Черданцев А.П.Акушерскі і перинатальні наслідки вагітності, ускладненої гострою респіраторною інфекцією в II триместрі гестації / / Журнал “Акушерство і гінекологія.” – 2012. – № 2; 9) С.О.Крамарєв, д.м.н., професор В.В. Євтушенко «Оцінка ефективності рекомбінантного інтерферону альфа для лікування та профілактики гострих респіратоних вірусних інфекцій у дітей», журнал «Здоров’я України», № 18/1, 2008 р.; 10) А.А.Ярилин. Імунологія. Підручник. Москва. «Геогар-медіа». 2010 р.; 11) О.М. Біловол, П.г. Кравчун, В.Д. Бабаджан. «Клінічна імунологія та алергологія». Навчальний посібник медичних ВНЗ IV рівня акредитації та медичних факультетів університетів. Харків. «Гриф», 2011 р.; 12) С.О. Крамарєв, О.В. Виговська, О.Й. Гриневич «Обгрунтування застосування препаратів інтерферону при гострих респіраторних інфекціях у дітей», журнал «Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. 2007. № 10.»; 13) Є.І. Юліш, д.м.н. професор О.Є. Чернишева, Ю.А. Сорока «Інтерферонотерапія при ГРВІ і дітей», журнал «Здоров’я України» № 1(16), березень 2011 р.; 14С.П. Кривопустов «Інтаназальне використання інтраназального інтерферону альфа в педіатрії», журнал «Здоров’я України № 1, квітень 2010 р.»; 14) Лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій у дітей, які часто хворіють: прості відповіді на складні запитання. Л.В. Беш, О.І. Мацюра, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львівський міський дитячий алергологічний центр. 2012 р.; 15) Діти, які часто хворіють: дискусійні питання і можливості їх вирішення. Л.В. Беш, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львівський міський дитячий алергологічний центр. 2011 р.; 16) Назоферон – на варті здоров’я у дітей. А.П. Волосовець. 2010 р.; 17) Наказ МОЗ України від 07.11.2009 № 814 "Про затвердження Клінічного протоколу діагностики та лікування у дітей пандемічного грипу, спричиненого вірусом (А H1/N1 Каліфорнія)"; 18) Наказ МОЗ України від 13.11.2009 № 832 "Про внесення змін до наказу МОЗ від 20.05.2009 №189-Адм „Про затвердження „Протоколу діагностики та лікування нового грипу А H1/N1 Каліфорнія) у дорослих"; 19) Наказ МОЗ України від 09.07.2004 № 354 Про затвердження Протоколів діагностики та лікування інфекційних хвороб у дітей; 20) Наказ МОЗ України від 21.04.2005 № 181 Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "дитяча отоларингологія"; 21) Наказ МОЗ України від 03.07.2006 № 433 Про затвердження протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю „Пульмонологія"; 22) Наказ МОЗ України від 13.01.2005 № 18 Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "дитяча пульмонологія"; 23) Наказ МОЗ України від 09.07.2004 № 355 Про затвердження Протоколів лікування дітей за спеціальністю "Дитяча імунологія"; 24) Грип у дітей. О. К. Александрова. Посібник для лікарів та учнів медичних ВУЗІВ. Краснодар 2008; 25) ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ І МІКРОБІОЛОГІЯ ОСНОВИ ВІРУСОЛОГІЇ ОСОБЛИВОСТІ РЕПРОДУКЦІЇ ВІРУСІВ. Навчальний посібник для модульно-рейтингової технології навчання. С.В. Лаптєв, Н.І. Мезенцева. Бійськ 2005.; 26) Особливості харчування вагітних і жінок у період лактації. Н.А. Коровіна, Н.М. Подзолкова, І.М. Захарова. Москва 2008; 27) «Тиждень за тижнем». Сучасний довідник для майбутніх мам. Бердникова О.В. Москва 2007; 28) МЕДСЕСТРИНСТВО ПРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБАХ. М.А. Андрейчин. О.Л. Івахів. Тернопіль, «Укрмедкнига», 2002 р.; 29) Вакцинація дитини. Краще запобігти, ніж захворіти. Інформація для батьків ©UNICEF/UKRAINE/2010/G.Pirozzi; 30) МЕДСЕСТРИНСТВО В ТЕРАПІЇ. За загальною редакцією проф. М.І. Шведа та проф. Н.В. Пасєчко. Тернопіль..