Свинячий грип і Україна. Чи є привід для паніки?

794270

Останні дні в ЗМІ все частіше з’являються повідомлення про випадки смерті в результаті захворювання “свинячим грипом”. Поки – у Польщі, де від нього померло вже 4 людини. Особливу гостроту цієї інформації надають інші дані – “з 26 виявлених хворих на грип”.

Джерело: health.obozrevatel.com

Звичайно, такі відомості не можуть не залишити аудиторію байдужою. 16-відсоткова смертність – це ж не якась дурниця! А з урахуванням сусідства Польщі з українськими кордонами вразливі натури може охопити формена паніка – аж до бажання заздалегідь запасатися трунами, місцями на кладовищах та іншими атрибутами гідного відходу в “інший світ”.

З іншого боку, особливого ажіотажу в тих же ЗМІ з приводу “свіногріппозної теми” не спостерігається. Воно й зрозуміло – після подій 2009 роки знову бити на сполох буде якось ніяково. Згадаймо, як у описаний період в усьому світі розгорнулася формена істерика з приводу “смертельно небезпечного свинячого грипу”. Всесвітня організація охорони здоров’я в режимі прямого часу публікувала чисто хворих і померлих кожну годину, на українських вулицях люди ходили в масках, з прилавків аптек змели всі запаси хоч чого-небудь противірусного. А газети і телебачення з похоронним виглядом повідомляли про чергову жертву, яка померла в лікарні від важкої пневмонії, яка не піддається лікуванню жодними способами.

Але потім паніка спала – і виявилося, що причин для неї просто не було. Крім, звичайно, бажання швейцарських фармацевтичних фірм і американського капіталу, які стоять за ними збути залежані запаси “чудодійних” “Таміфлю” і “Релензи” , що містять ” інгібітори нейрамінідази”. А підсумкова смертність від “смертоносносію” епідемії виявилася, мабуть, навіть нижче, ніж при звичайному “сезонному” грипі. Чому, втім, посприяла і напуганность населення та лікарів загрозою швидкої та болісної смерті – а тому й більшої турботи про своє здоров’я. Замість звичайного іронічно- відчайдушного “грип з лікуванням і без лікування проходить за три дні”.

Скільки насправді помирає від грипу?

В принципі, спиратися на українську статистику смертності від грипу, будь-якого – дуже невдячне заняття. Просто тому, що від цієї хвороби у нас помирати “не прийнято”. Тобто, нещасні хворі, звичайно, померти можуть – але причиною їх смерті, в більшості випадків, буде вказано що завгодно, тільки не грип. Тому що в іншому випадку, не менш нещасний головлікар, який допустив чесне виставлення діагнозу підлеглими лікарями, потім буде мати дуже блідий вигляд на всіх нарадах у начальства. Якщо його просто не знімуть за “погані показники”.

Тому, пацієнти в Україні помирають від грипу хіба що в нечисленних інфекційних лікарнях. В інших же медустановах в якості причин смерті виставляється “запалення легенів”, “серцева недостатність”, “ниркова недостатність”. Які, і правду, є частими ускладненнями грипу. Але про їх першопричину зазвичай намагаються замовчувати …

І потім, говорити про “свинячий” (або будь-який інший) грип, як причини чи то хвороби, чи то смерті можна лише за умови його достовірної лабораторної діагностики. Яку реально зробити хіба що в умовах лабораторії добре обладнаного стаціонару. Так, є й експрес-тести, до речі, не дуже дорогі – від 70 до 90 гривень за набір. Однак точність їх помітно кульгає, за різними даними, коливаючись від 10 до 70%. Тобто, відсоток “попадання в яблучко” більше схожий на іронічне “пальцем в небо”.

Тому не варто сильно перейматися 4 померлими в Польщі на тлі 26 виявлених. Виявлені були тільки ті, хто захворів дійсно серйозно – і які були госпіталізовані до лікарень. А десятки тисяч людей успішно лікувалися вдома – або навіть просто “перенесли хворобу на ногах”. Нерідко – навіть її й не помітивши, що буває за наявності імунітету. Або після перенесеного в минулому захворювання – або від щеплення.

Світова ж статистика по “свинячому” грипу показує, що смертність при ньому не перевищує 0,007 % від загального числа хворих. При тому, що звичайні штами грипу” сезонного “​​можуть давати відповідний показник на рівні 0,01-0,02 %, тобто, в півтора -три рази вище.

Правда, віковий розподіл смертності аж ніяк не “лінійне”. Дослідження, що проводиться протягом 22 років у Нідерландах, показало , що від грипу помирають тільки 5 % людей до 60 років, 12 % – серед 60 – 69летніх, 29 % – 70-79 літніх і 54 % – у групі 80 -річних, тобто це вище в 3-6 разів, ніж середній показник летальних результатів при даній патології. Максимум же смертності серед дітей, 35 %, фіксується у віковій групі до 2 років.

Епідемії в Україні немає – але нудьгувати лікарям не доводиться.

Власне, українські медики знали, що до нас йде “свинячий” штам H1N1 ще влітку. Але справедливо не надавали цьому кардинального значення, хоча б тому, що “хвороба хроюшек” вже відвідувала нашу країну чотирма роками пізніше. З цієї точки зору, куди більш небезпечний грип типу В, “Вісконсін”, який у нас не “гостював” значно більш тривалий час.

Але чи означає вищенаведені цифри статистики те, що українці можуть розслабитися – і приділяти таку ж увагу своєму здоров’ю, як завжди? Тобто – практично ніяке. Ні, звичайно.

Перед написанням статті я зателефонував своєму знайомому доктору – лікареві-педіатру першої категорії, з 20-річним стажем, що працює в одній з поліклінік Шевченківського району столиці. За її словами, як мінімум станом на п’ятницю, стан епідемії грипу (як і наявність грипу, як такого) в Києві оголошено не було.

Адже як мигцем вказувалося вище, практикуючі лікарі на підставі клінічного огляду можуть лише запідозрити грип – а достовірно підтвердити його можуть тільки в добре обладнаних лабораторіях. Робочим же діагнозом зазвичай служить “ГРВІ” – гостра респіраторна вірусна інфекція. У чисто яких входить і грип – але не тільки, є ще пара-грип, респіраторно-сінтіціальний вірус (найбільш часта причина нежиті), адено – вірус (часто дає ще й проноси) та інші злісні створення природи.

Проте, столичні медики, включаючи дитячих лікарів, “не нудьгують” вже з жовтня місяця – коли пішло зростання числа простудних захворювань, нехай і не дійшов до рівня повноцінної епідемії.

Особливості ГРВІ нинішнього року

Характерними ознаками переважаючих варіантів ГРВІ цього сезону є наступні.

Висока температура тримається недовго, запальний процес починається зазвичай з нежиті і фарингіту, запалення глотки. Проте потім запалення має тенденцію швидко спускатися вниз – викликаючи ларингіти, бронхіти. Найбільш неприємним сюрпризом є запалення легенів. Хоча щодо останнього – це як сказати.

Погано те, що пневмонія як ускладнення ГРВІ зустрічається досить часто. Але добре хоча б те, що виявляється вона зазвичай вже “постфактум”, коли мами приводять хворих діточок до лікаря зі скаргами: “Начебто вже видужав – а ніяк 3 тижні кашель пройти не може”. І правда, залишковий кашель при респіраторних захворюваннях може спостерігатися досить довго – чому після проведення специфічного лікування на нього і не звертають особливої ​​уваги.

Але цієї осені-зими у таких дітей, які кашляють аномально часто за підсумками рентгена з’являється висновок “залишкові явища пневмонії”. Яка, відповідно, пройшла сама , навіть без антибіотиків – хоча, взагалі, без цієї групи препаратів, це дуже небезпечне захворювання. Але зважаючи невеликих ділянок ураження хворі цього року” відбуваються легким переляком”.

Інша особливість нинішнього спалаху ГРВІ – помітна “поєднанням”, мало не з першого дня, вірусного та бактеріального компонента запалення. Якщо раніше добропорядний грип чи будь-який його “родич” викликав мікробні ускладнення після 3-5-го дня – тепер вони можуть мати місце практично відразу. Що чітко видно по помітного ефекту від призначення антибіотиків з першого дня – що зазвичай при ГРВІ не робиться.

Щоб уникнути вищезгаданих неприємних сюрпризів , головний порада одна – треба звертатися до лікаря! Рецептів лікування грипу в Інтернеті – вагон і маленький візок. Але тільки доктор вчасно може помітити що почалися ускладнення – серед яких не тільки пневмонія, але і запалення вуха (отит), сечовивідної системи (особливо, сечового міхура і сечовипускального каналу, цистит і уретрит), у важких випадках – навіть енцефаліт, запалення мозку. Втім, та ж пневмонія в цьому році “трубочкою” практично не вислуховується – її можна виявити тільки на рентгені. Але досвідчений фахівець може її хоча б запідозрити …

Питання про раціональне лікування грипу вимагає більш докладної окремої розмови. А поки обмежимося двома головними рекомендаціями: не впадати в необгрунтовану паніку зважаючи на ризик захворіти на “свинячий грип” – але й не пускати справу на самоплив, звертаючись у разі хвороби за кваліфікованою медичною допомогою.

Список використаної літератури:

Інструкція до застосування медичного препарату НАЗОФЕРОН; 2) «Аллергология и иммунлогия: национальное руководство» под. ред.. Р.М. Хаитова, Н.И. Ильиной – М.: ГЭОТАР-Медиа. 2009 г.; 3) Г.М. Драннік. Клінічна імунологія та алергологія. – Київ. «Здоров’я», 2006 р. 4) Наказ МОЗ України від 16.09.2011 № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів»; 5) Г.В. Бекетова «Інтерферони в лікуванні гострих респіраторних інфекцій у дітей», журнал «Ліки України» № 3, (149), 2011 р.; 6) Шехтман М.М., Положенкова Л.А. Гострі респіраторні захворювання у вагітних / / Гінекологія. – 2005. – Т. 7. – № 2. – С. 34-37; 7)Приступа, Л.Н. Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції у вагітних: Особливості Лікування та профілактики / / Медичні аспекти здоров’я жінки. – 2008. – № 5 (14). – С. 14-19; 8) Тарбаева Д.А., Костинов М.П., Загородня Е.Д., Іозефсон С.А., Черданцев А.П.Акушерскі і перинатальні наслідки вагітності, ускладненої гострою респіраторною інфекцією в II триместрі гестації / / Журнал “Акушерство і гінекологія.” – 2012. – № 2; 9) С.О.Крамарєв, д.м.н., професор В.В. Євтушенко «Оцінка ефективності рекомбінантного інтерферону альфа для лікування та профілактики гострих респіратоних вірусних інфекцій у дітей», журнал «Здоров’я України», № 18/1, 2008 р.; 10) А.А.Ярилин. Імунологія. Підручник. Москва. «Геогар-медіа». 2010 р.; 11) О.М. Біловол, П.г. Кравчун, В.Д. Бабаджан. «Клінічна імунологія та алергологія». Навчальний посібник медичних ВНЗ IV рівня акредитації та медичних факультетів університетів. Харків. «Гриф», 2011 р.; 12) С.О. Крамарєв, О.В. Виговська, О.Й. Гриневич «Обгрунтування застосування препаратів інтерферону при гострих респіраторних інфекціях у дітей», журнал «Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. 2007. № 10.»; 13) Є.І. Юліш, д.м.н. професор О.Є. Чернишева, Ю.А. Сорока «Інтерферонотерапія при ГРВІ і дітей», журнал «Здоров’я України» № 1(16), березень 2011 р.; 14С.П. Кривопустов «Інтаназальне використання інтраназального інтерферону альфа в педіатрії», журнал «Здоров’я України № 1, квітень 2010 р.»; 14) Лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій у дітей, які часто хворіють: прості відповіді на складні запитання. Л.В. Беш, О.І. Мацюра, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львівський міський дитячий алергологічний центр. 2012 р.; 15) Діти, які часто хворіють: дискусійні питання і можливості їх вирішення. Л.В. Беш, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львівський міський дитячий алергологічний центр. 2011 р.; 16) Назоферон – на варті здоров’я у дітей. А.П. Волосовець. 2010 р.; 17) Наказ МОЗ України від 07.11.2009 № 814 "Про затвердження Клінічного протоколу діагностики та лікування у дітей пандемічного грипу, спричиненого вірусом (А H1/N1 Каліфорнія)"; 18) Наказ МОЗ України від 13.11.2009 № 832 "Про внесення змін до наказу МОЗ від 20.05.2009 №189-Адм „Про затвердження „Протоколу діагностики та лікування нового грипу А H1/N1 Каліфорнія) у дорослих"; 19) Наказ МОЗ України від 09.07.2004 № 354 Про затвердження Протоколів діагностики та лікування інфекційних хвороб у дітей; 20) Наказ МОЗ України від 21.04.2005 № 181 Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "дитяча отоларингологія"; 21) Наказ МОЗ України від 03.07.2006 № 433 Про затвердження протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю „Пульмонологія"; 22) Наказ МОЗ України від 13.01.2005 № 18 Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "дитяча пульмонологія"; 23) Наказ МОЗ України від 09.07.2004 № 355 Про затвердження Протоколів лікування дітей за спеціальністю "Дитяча імунологія"; 24) Грип у дітей. О. К. Александрова. Посібник для лікарів та учнів медичних ВУЗІВ. Краснодар 2008; 25) ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ І МІКРОБІОЛОГІЯ ОСНОВИ ВІРУСОЛОГІЇ ОСОБЛИВОСТІ РЕПРОДУКЦІЇ ВІРУСІВ. Навчальний посібник для модульно-рейтингової технології навчання. С.В. Лаптєв, Н.І. Мезенцева. Бійськ 2005.; 26) Особливості харчування вагітних і жінок у період лактації. Н.А. Коровіна, Н.М. Подзолкова, І.М. Захарова. Москва 2008; 27) «Тиждень за тижнем». Сучасний довідник для майбутніх мам. Бердникова О.В. Москва 2007; 28) МЕДСЕСТРИНСТВО ПРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБАХ. М.А. Андрейчин. О.Л. Івахів. Тернопіль, «Укрмедкнига», 2002 р.; 29) Вакцинація дитини. Краще запобігти, ніж захворіти. Інформація для батьків ©UNICEF/UKRAINE/2010/G.Pirozzi; 30) МЕДСЕСТРИНСТВО В ТЕРАПІЇ. За загальною редакцією проф. М.І. Шведа та проф. Н.В. Пасєчко. Тернопіль..