Зміни в організмі вагітної жінки

izmenenie v organizme

Вагітність викликає значні зміни у вашому організмі. Багато з цих змін викликані гормонами.

Крім гормональних змін, спостерігаються й інші. Весь ваш організм перебудовується, мобілізуючи всі сили на те, щоб ви змогли народити на світ здорового і міцного малюка.

Деякі зміни спостерігаються і в статевих органах вагітної жінки – великі і малі статеві губи вагітних набувають синюватий відтінок. Може з’явитися секреція з піхви, іноді рясна. Найбільші зміни відбуваються з маткою, в якій протягом 9 місяців розвивається і міцніє ваш малюк.

До початку вагітності матка важить приблизно 40-50 г і має довжину 7-8 см. До кінця вагітності її вага в середньому становить 1 кг, а довжина від шийки до дна – 40-50 см.

Зростаюча матка поступово виходить з області малого тазу і відтісняє інші органи. Саме цим пояснюється більшість нездужань – таких, як порушення травлення, запор, варикозне розширення вен, задишка.

Великі зміни відбуваються і з вашими грудьми, та це й не дивно, адже саме на неї протягом декількох місяців, а то й цілого року буде покладена основна функція – вигодовування малюка. Груди значно збільшується в розмірах, навколососкові кола (ареоли) стають темно-коричневими. Посилюється і кровопостачання соків – Ви можете помітити, що при зіткненні з чимось вони швидше виступають. Приблизно на третьому місяці вагітності з грудей можна видавити кілька крапель майбутнього молока – молозива жовтого кольору. Зараз найкращий час для того, щоб підготувати соски до годівлі грудьми, так як часто матері бувають змушені переводити малюків на штучне харчування через те, що вони вчасно не подбали про це. І як багато малюків бувають позбавлені найважливішого і корисного харчування – маминого молока! Про те, які заходи слід вжити для того, щоб ви змогли годувати малюка грудьми, читайте нижче.

Разом з фізичними змінами в перші місяці вагітності часто спостерігаються і психічні. Ви помічаєте, що у вас з найменшого приводу навертаються сльози на очі. Вам то хочеться сміятися, то плакати. Ці зміни в поведінці не можуть не бентежити, а іноді і – будемо чесні самі з собою – дратувати вашого чоловіка. Найчастіше наші чоловіки не уявляють того, що в нашому організмі відбувається ціла революція, і приписують все звичайним жіночим примхам. Не соромтеся, постарайтеся пояснити чоловікові ваш стан. І обов’язково скажіть, що скоро все це скінчиться. Прийде час, і ви обидва будете сміятися, згадуючи, які незручності заподіяли вам перші тижні вагітності.

У перші три-чотири місяці у більшості вагітних жінок бувають нудота і блювота. Для того щоб полегшити свій стан, порадившись з лікарем, ви можете приймати наступні настоянки на травах:

  • 2 ч. ложки м’яти, 1 ч. ложка кореня валеріани, 2 ч. ложки висушених квіток нагітків, 1 ч. ложка трави деревію, 2 ч. ложки квіток ромашки, 2 ч. ложки грициків. Всі компоненти (відсутність одного-двох цілком припустимо) залийте півтора склянками крутого окропу і настоюйте протягом півгодини. Після цього настій процідіть і приймайте по 1/4 склянки 6 разів на день. Через 25 днів зробіть перерву на 10-15 днів, після чого відновлюйте лікування.
  • 2 ст. ложки подрібнених плодів шипшини, 2 ч. ложки звіробою, 1 ч. ложка подрібнених плодів глоду, 1 ст. ложка трави пустирника, 1 ч. ложка березових бруньок, 1 ст. ложка листя мучниці, плоди і листя суниці залийте двома з половиною склянками окропу, поставте на півтори хвилини на вогонь, потім настоюйте протягом 20 хвилин, процідіть. Настій потрібно приймати гарячим по півсклянки тричі на день за півгодини до їди.

Багато жінок відчувають себе настільки погано, що іноді починають шкодувати про те, що носять дитину. Не сумуйте, нудота пройде через пару місяців, і ви весь час, що залишився до пологів будете почувати себе нормально. Головне в цей період – уникати місць великого скупчення людей, тому що захисні сили вашого організму значно слабіші. У тому випадку, якщо ви застудилися під час вагітності, пам’ятайте, що сам по собі вірус грипу на малюка не впливає, проте хвороба страшна насамперед тим, що вона супроводжується високою температурою і виділенням токсичних речовин і може призвести до передчасних пологів або викидня.

Великі зміни відбуваються і в порожнині рота, де починається процес травлення. У цей період слинні залози більш інтенсивно виділяють слину. Її хімічний склад теж змінюється, і це може призвести до руйнування зубної емалі.

Найзначніші зміни відбувається в області малого тазу – суглоби кісток тазу і хребта стають більш еластичними і гнучкими, полегшуючи тим самим процес пологів.

У другому триместрі ваша вагітність стає помітною для ваших друзів і знайомих. Надалі ваш живіт – предмет вашої гордості – ще більше збільшується за рахунок матки, яка немов тягне вас вперед, і це призводить до того, що центр ваги переміщується. Спостерігаючи за вагітною, всі помічають, що вона мимоволі відхиляється назад, як ніби несе щось важке в руках. Саме це і називається «гордовитою поставою вагітних».

Пам’ятайте, що в другій половині вагітності м’язи черевної стінки сильно розтягуються. Якщо вагітності слідують одна за одною, м’язи так і залишаться розтягнутими. У деяких жінок через те, що шкіра сильно натягується, з’являються синювато-червонуваті смуги на шкірі живота, грудей і стегнах. Після пологів ці смуги помітно світлішають, залишаючи іноді ледве помітні сліди, а іноді – рубці.

Разом з потемнінням сосків, про що ми вже говорили вище, у деяких жінок спостерігається пігментація всієї шкіри – з’являються темні веснянки, темніють статеві органи, руки і ноги. Ця пігментація називається хлоазмою – плямами вагітності. Досить часто на шкірі з’являється темна смуга від лобка до грудини через пупок – її жартома називають «тещиною доріжкою».

Можна спробувати запобігти появі рубців на шкірі за допомогою зволожуючих кремів і лосьйонів. В аптеці ви можете придбати спеціальний лосьйон для запобігання появи розтяжок при вагітності. Однак хочеться попередити, що доказів ефективності цих засобів поки що немає. Приблизно у половини жінок вони все одно з’являються, незалежно від того, використовували вони креми чи ні. Але ви все одно можете спробувати. До кожного подібного засобу зазвичай додається анотація.

До дев’ятого місяця вагітності ви чи батько вашої дитини почнете відчувати певні занепокоєння з приводу свого здоров’я чи здоров’я свого малюка. Це цілком природно. У вас можуть з’явитися гнітючі думки про те, що вашому життю загрожує серйозна небезпека – і це теж нормально, оскільки і вагітність, і пологи пов’язані з певними труднощами і небезпеками, які зменшуються при уважному ставленні до свого здоров’я і при своєчасному допологовому догляді. Ті часи, коли породіллі вмирали, вже минули. Статистичні дані свідчать, що смертність породіль у даний час практично дорівнює нулю, а смертність новонароджених постійно знижується. Не забувайте, що ви будете народжувати свою дитину на світ під наглядом кваліфікованих фахівців, в добре оснащеному пологовому будинку, де і вам, і вашому малюкові нададуть, якщо знадобиться, своєчасну допомогу. Крім того, у всіх пологових будинках є реанімаційні пристосування для новонароджених, так що всі ваші побоювання безпідставні.

Джерело: «Тиждень за тижнем». Сучасний довідник для майбутніх мам. Бердникова О.В. Москва 2007

6) Расчет срока беременности и родов

Каждая женщина, узнав о том, что она беременна, хочет знать, когда ей предстоят роды. Конечно, ни один специалист не сможет этого точно определить. Все сугубо индивидуально и зависит от множества обстоятельств, которые никто не может предвидеть. Однако точный срок беременности все-таки знать необходимо, т. к. в таком случае ваш врач может определить, правильно ли развивается ребенок, не происходит ли отставание в росте, доношенная беременность или переношенная.

При первом посещении врач сможет определить ваш срок по дате последней менструации — зачатие обычно происходит через две недели после этого. Чаще всего используется следующий способ: к первому дню последней менструации прибавляется 7 дней и отнимается три месяца. Например, последний день вашей менструации 10 августа. Прибавьте к этому 7 дней — получается 17 августа, а затем отнимите три месяца: август — восьмой месяц по счету; 8-3 =5. Таким образом, ваш ребенок родится в мае.

Можно подсчитать срок родов и по-другому. Для этого к первому дню последней менструации прибавляют 266 дней — этот способ знают немногие.

Иногда бывает, что женщина не может вспомнить, когда у нее была последняя менструация, или она была необычной, например. длилась два дня вместо обычных пяти-шести. В таких случаях врач применяет другие методы, например ультразвуковое исследование плоды. Его обычно назначают на двадцать второй неделе беременности, но как исключение проводят и раньше.

При каждом новом осмотре врач уточняет предполагаемый срок родов по дну матки, которое поднимается к грудине по мере развития ребенка. В конце двенадцатой недели врач может нащупать дно матки над самым лобком. В конце шестнадцатой недели дно матки находится примерно на пять сантиметров вше, в конце двадцатой недели — на 3 см ниже пупка, в конце двадцать четвертой дно матки достигает пупка.

Как мы уже сказали выше, никто не сможет точно рассчитать дату ваших родов.

Даже если врач назначил определенный день, вы после этого можете проходить еще две недели, и это не будет считаться отклонением от нормы. Поэтому рассматривайте назначенный срок как приблизительный и ожидайте появления малыша в течение двух недель до и двух недель после этого.

Напоследок хочется вас успокоить: только 5% детей рождаются в точно назначенный срок.

Источник: «Неделя за неделей». Современный справочник для будущих мам. Бердникова О.В. Москва 2007 г.

Укр.: Розрахунок терміну вагітності та пологів

Кожна жінка, дізнавшись про те, що вона вагітна, хоче знати, коли у неї мають бути пологи. Звичайно, жоден фахівець не зможе цього точно визначити. Все суто індивідуально і залежить від безлічі обставин, які ніхто не може передбачити. Однак точний термін вагітності таки знати необхідно, тому що в такому випадку ваш лікар може визначити, чи правильно розвивається дитина, чи не відбувається відставання в рості, доношена вагітність або переношена.

При першому відвідуванні лікар зможе визначити ваш термін за датою останньої менструації – зачаття зазвичай відбувається через два тижні після цього. Найчастіше використовується наступний спосіб: до першого дня останньої менструації додається 7 днів і віднімається три місяці. Наприклад, останній день вашого менструації 10 серпня. Додайте до цього 7 днів – виходить 17 серпня, а потім відніміть три місяці: серпень – восьмий місяць по рахунку; 8-3 = 5. Таким чином, ваша дитина народиться в травні.

Можна підрахувати термін пологів і по-іншому. Для цього до першого дня останньої менструації додають 266 днів – цей спосіб мало хто знає.

Іноді буває, що жінка не може згадати, коли у неї була остання менструація, або вона була незвичайною, наприклад. тривала два дні замість звичайних п’яти-шести. У таких випадках лікар застосовує інші методи, наприклад ультразвукове дослідження плоду. Його зазвичай призначають на двадцять другому тижні вагітності, але як виняток проводять і раніше.

При кожному новому огляді лікар уточнює передбачуваний термін пологів по дну матки, яке піднімається до грудини в міру розвитку дитини. Наприкінці дванадцятого тижня лікар може намацати дно матки над самим лобком. Наприкінці шістнадцятого тижня дно матки знаходиться приблизно на п’ять сантиметрів вище, наприкінці двадцятого тижня – на 3 см нижче пупка, в кінці двадцять четвертої дно матки досягає пупка.

Як ми вже сказали вище, ніхто не зможе точно розрахувати дату ваших пологів.

Навіть якщо лікар призначив певний день, ви після цього можете проходити ще два тижні, і це не буде вважатися відхиленням від норми. Тому розглядайте призначений термін як приблизний і чекайте появи малюка протягом двох тижнів до і двох тижнів після цього.

Наостанок хочеться вас заспокоїти: тільки 5% дітей народжуються в точно призначений термін.

Джерело: «Тиждень за тижнем». Сучасний довідник для майбутніх мам. Бердникова О.В. Москва 2007

Список використаної літератури:

Інструкція до застосування медичного препарату НАЗОФЕРОН; 2) «Аллергология и иммунлогия: национальное руководство» под. ред.. Р.М. Хаитова, Н.И. Ильиной – М.: ГЭОТАР-Медиа. 2009 г.; 3) Г.М. Драннік. Клінічна імунологія та алергологія. – Київ. «Здоров’я», 2006 р. 4) Наказ МОЗ України від 16.09.2011 № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів»; 5) Г.В. Бекетова «Інтерферони в лікуванні гострих респіраторних інфекцій у дітей», журнал «Ліки України» № 3, (149), 2011 р.; 6) Шехтман М.М., Положенкова Л.А. Гострі респіраторні захворювання у вагітних / / Гінекологія. – 2005. – Т. 7. – № 2. – С. 34-37; 7)Приступа, Л.Н. Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції у вагітних: Особливості Лікування та профілактики / / Медичні аспекти здоров’я жінки. – 2008. – № 5 (14). – С. 14-19; 8) Тарбаева Д.А., Костинов М.П., Загородня Е.Д., Іозефсон С.А., Черданцев А.П.Акушерскі і перинатальні наслідки вагітності, ускладненої гострою респіраторною інфекцією в II триместрі гестації / / Журнал “Акушерство і гінекологія.” – 2012. – № 2; 9) С.О.Крамарєв, д.м.н., професор В.В. Євтушенко «Оцінка ефективності рекомбінантного інтерферону альфа для лікування та профілактики гострих респіратоних вірусних інфекцій у дітей», журнал «Здоров’я України», № 18/1, 2008 р.; 10) А.А.Ярилин. Імунологія. Підручник. Москва. «Геогар-медіа». 2010 р.; 11) О.М. Біловол, П.г. Кравчун, В.Д. Бабаджан. «Клінічна імунологія та алергологія». Навчальний посібник медичних ВНЗ IV рівня акредитації та медичних факультетів університетів. Харків. «Гриф», 2011 р.; 12) С.О. Крамарєв, О.В. Виговська, О.Й. Гриневич «Обгрунтування застосування препаратів інтерферону при гострих респіраторних інфекціях у дітей», журнал «Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. 2007. № 10.»; 13) Є.І. Юліш, д.м.н. професор О.Є. Чернишева, Ю.А. Сорока «Інтерферонотерапія при ГРВІ і дітей», журнал «Здоров’я України» № 1(16), березень 2011 р.; 14С.П. Кривопустов «Інтаназальне використання інтраназального інтерферону альфа в педіатрії», журнал «Здоров’я України № 1, квітень 2010 р.»; 14) Лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій у дітей, які часто хворіють: прості відповіді на складні запитання. Л.В. Беш, О.І. Мацюра, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львівський міський дитячий алергологічний центр. 2012 р.; 15) Діти, які часто хворіють: дискусійні питання і можливості їх вирішення. Л.В. Беш, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львівський міський дитячий алергологічний центр. 2011 р.; 16) Назоферон – на варті здоров’я у дітей. А.П. Волосовець. 2010 р.; 17) Наказ МОЗ України від 07.11.2009 № 814 "Про затвердження Клінічного протоколу діагностики та лікування у дітей пандемічного грипу, спричиненого вірусом (А H1/N1 Каліфорнія)"; 18) Наказ МОЗ України від 13.11.2009 № 832 "Про внесення змін до наказу МОЗ від 20.05.2009 №189-Адм „Про затвердження „Протоколу діагностики та лікування нового грипу А H1/N1 Каліфорнія) у дорослих"; 19) Наказ МОЗ України від 09.07.2004 № 354 Про затвердження Протоколів діагностики та лікування інфекційних хвороб у дітей; 20) Наказ МОЗ України від 21.04.2005 № 181 Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "дитяча отоларингологія"; 21) Наказ МОЗ України від 03.07.2006 № 433 Про затвердження протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю „Пульмонологія"; 22) Наказ МОЗ України від 13.01.2005 № 18 Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "дитяча пульмонологія"; 23) Наказ МОЗ України від 09.07.2004 № 355 Про затвердження Протоколів лікування дітей за спеціальністю "Дитяча імунологія"; 24) Грип у дітей. О. К. Александрова. Посібник для лікарів та учнів медичних ВУЗІВ. Краснодар 2008; 25) ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ І МІКРОБІОЛОГІЯ ОСНОВИ ВІРУСОЛОГІЇ ОСОБЛИВОСТІ РЕПРОДУКЦІЇ ВІРУСІВ. Навчальний посібник для модульно-рейтингової технології навчання. С.В. Лаптєв, Н.І. Мезенцева. Бійськ 2005.; 26) Особливості харчування вагітних і жінок у період лактації. Н.А. Коровіна, Н.М. Подзолкова, І.М. Захарова. Москва 2008; 27) «Тиждень за тижнем». Сучасний довідник для майбутніх мам. Бердникова О.В. Москва 2007; 28) МЕДСЕСТРИНСТВО ПРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБАХ. М.А. Андрейчин. О.Л. Івахів. Тернопіль, «Укрмедкнига», 2002 р.; 29) Вакцинація дитини. Краще запобігти, ніж захворіти. Інформація для батьків ©UNICEF/UKRAINE/2010/G.Pirozzi; 30) МЕДСЕСТРИНСТВО В ТЕРАПІЇ. За загальною редакцією проф. М.І. Шведа та проф. Н.В. Пасєчко. Тернопіль..