Перший триместр вагітності

pervui trimestr

З першого по чотирнадцятий тиждень.

Отже, після запліднення яйцеклітина починає швидко ділитися. Ділення відбувається кожні півгодини. Таким чином, до кінця другої доби утворюється згусток клітин, що зовні нагадує ягоду малину. Цей згусток називається морулою. До кінця першого тижня морула проходить по фаллопієвій трубі в матку і прикріплюється в її верхній частині. З цього моменту запліднене яйце називається бластоцита: у нього розвиваються невеликі корінці, за допомогою яких воно отримує харчування з слизової оболонки матки. Початок вагітності обчислюється з того моменту, як запліднене яйце приліпилося до слизової оболонки матки.

Слизова оболонка матки (ендометрій) з моменту прикріплення плодового яйця розвивається, потовщується і покривається численними кровоносними судинами, які забезпечують харчування вашого майбутнього малюка. До кінця четвертого тижня корінці глибоко проникають в ендометрій і утворюють подобу плаценти. У цих корінцях ваша кров циркулює поруч з кров’ю вашого малюка, не змішуючись з нею завдяки тонкій мембрані.

Процес утворення плодового міхура, навколо дитини, і амніотичної рідини (під цією назвою лікарі мають на увазі навколоплідні води) дуже довгий. Зовнішній живильний шар, який оточує майбутню дитину з усіх боків до початку шістнадцятого тижня, коли утворюється дитяче місце, плодові оболонки і навколоплідні води – всі вони будуть захищати вашого малюка від зовнішніх ударів і підтримувати постійну температуру.

З п’ятого тижня вагітності починається так званий ембріональний період, а значить, ваш малюк буде називатися ембріоном. Зараз у нього формується примітивна нервова система зі спинним і головним мозком. Одночасно розвивається кровоносна система. На 25-й день після зачаття сердечко вашого малюка вже починає битися – на ультра-звуковому дослідженні лікар скаже вам про це. Цікава річ: дитина зовсім маленька, завбільшки з півгорошіни, однак у такого крихти вже є голова, формуються рот, вуха і очі. У нього вже є нирки, печінка і травна система.

Незважаючи на те, що стать дитини визначається в момент зачаття, приблизно до семи тижнів вагітності відмінності між хлопчиком і дівчинкою не проявляються.

У вашого малюка поки є невеликий генітальний горбок – щілина з шматочком тканини, а в животі дитини є пара статевих залоз. На сьомому тижні завдяки наявності У-хромосоми у хлопчика статеві залози починають виробляти чоловічі гормони – андрогени, в результаті чого краї щілини зростаються, утворюючи примітивну мошонку, а з генітального горбка утворюється пеніс. У дівчаток статеві залози виробляють жіночі гормони, в результаті чого щілину перетворюється на зовнішні геніталії, а горбок з часом стає клітором. Самі ж статеві залози видозмінюються в яєчники.

До восьмого тижня ваш малюк вже повністю сформувався: шлунок виробляє сік, серце стукає, печінка виділяє червоні кров’яні клітини. Дослідники встановили, що малюк зростає щодня на один міліметр. На 48-й день після зачаття перша справжня кісткова клітина замінює хрящ в скелеті, що означає закінчення ембріонального періоду. З цього моменту ваш малюк називається плодом.

До одинадцятого тижня дитина стає дуже активною, але ви, швидше за все, не відчуєте ніякого руху в своєму тілі.

Ручки і ніжки дитини ворушаться, вона кривляється – неусвідомлено посміхається або супиться.

Починаючи з сьомого тижня її язичок починає відчувати, і фахівці це довели. Так, якщо навколоплідні води трохи підсолодити, то малюк буде ковтати їх більш інтенсивно. Сеча дитини стерильна і потрапляє в навколоплідні води. Кожні три години амніотична рідина повністю змінюється.

У дитини з’явилися голосові зв’язки. Під час дослідження за допомогою ультразвуку лікар зауважує, що груди вашого малюка опускаються і піднімаються, проте ніякого обміну повітря, звичайно ж, немає, бо дитина занурена в навколоплідні води. Очі малюка закриті віками: вони відкриються тільки до кінця двадцять п’ятого тижня.

До кінця чотирнадцятого тижня малюк виростає до 7,5 см, тепер він важить близько 30 р.

На початок четвертого місяця дитяче місце майже повністю сформовано. Воно служить не тільки захистом малюка від більшості бактерій, які знаходяться в крові жінки, але також і забезпечує дитину живильними речовинами – простими цукрами, вітамінами і мінеральними речовинами. Однак слід пам’ятати про те, що хоча в ідеалі плацента не повинна пропускати медикаментозні засоби, деякі ліки все ж досягають малюка. Ті засоби, які принесуть вам полегшення, на малюка можуть подіяти як справжнісінька отрута. Заздалегідь проконсультуйтеся з лікарем про те, які препарати вам можна приймати.

При багатоплідній вагітності можуть бути і кілька плацент, і одна. У однояйцевих близнюків зазвичай загальна плацента, у різнояйцевих – роздільні, хоча іноді спостерігається злиття плацент в одну загальну. Отже, розглянемо більш докладно триместри вагітності.

Чотири тижні вагітності.

Довжина чотиритижневого ембріона досягає 2,5 мм; у нього починається розвиток спинного мозку, нервової та шлунково-кишкової системи, серця і легенів. Стінки матки в цей час стають товщі через підвищення кровопостачання; шийка матки набуває блакитного відтінку і стає м’якше; формується плацента і пупковий канатик; ворсини (майбутня плацента) починають виробляти гонадотропін, і можна визначити вагітність тест-смужкою; плодове яйце прикріплюється до верхньої задньої частини матки.

У жінки припиняється менструальний цикл, в деяких випадках спостерігається нудота або навіть блювота вранці, набухання молочних залоз, свербіж в сосках, біль у тазовій області, запор, застій крові в генітальній області. Крім того, може з’явитися відчуття постійної втоми, збільшитися генітальна секреція, знизитися або підвищитися вага на 2-3 кг, почастішають сечовипускання. Увага майбутньої мами концентрується на внутрішніх відчуттях. Вона відчуває тривогу і надію в очікуванні підтвердження вагітності і боїться, що можуть виявитися будь-які відхилення від норми.

І жінці, і чоловіку належить оцінити себе в якості батьків, пристосуватися до змін в сексуальному житті і тверезо розрахувати свої фінансові можливості.

Вісім тижнів вагітності

Довжина ембріона досягає 2,5 см, у нього вже можна розрізнити личко з зачатками очей, рота і вух. Крихітні ручки і ніжки вашого малюка, у якого починається формування мозку, виконують слабкі рухи. Спеціальні апарати дозволяють почути биття маленького сердечка.

Матка збільшується до розміру тенісного м’яча, повністю закінчується формування навколоплідних вод, які підтримують постійну температуру тіла ембріона, і пупкового канатика.

Дванадцять тижнів вагітності

Довжина плоду досягає 7,5 см, а вага – ЗО г. У малюка рухаються не тільки ручки і ніжки, а й пальчики на них, причому на пальчиках вже проступають дактилоскопічні лінії. Крім того, у дитини з’являються статеві ознаки, він може гримасувати і ковтати. Починає працювати його система сечовипускання.

Матка збільшується до розміру грейпфрута, її дно розташовується на рівні лобкової кістки. Навколоплідні води повністю заповнюють порожнину матки і регулярно оновлюються. Плацента повністю сформована, але має невеликі розміри. Саме завдяки її функціональності до плоду надходять поживні речовини і видаляються відходи.

Джерело: «Тиждень за тижнем». Сучасний довідник для майбутніх мам. Бердникова О.В. Москва 2007

Список використаної літератури:

Інструкція до застосування медичного препарату НАЗОФЕРОН; 2) «Аллергология и иммунлогия: национальное руководство» под. ред.. Р.М. Хаитова, Н.И. Ильиной – М.: ГЭОТАР-Медиа. 2009 г.; 3) Г.М. Драннік. Клінічна імунологія та алергологія. – Київ. «Здоров’я», 2006 р. 4) Наказ МОЗ України від 16.09.2011 № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів»; 5) Г.В. Бекетова «Інтерферони в лікуванні гострих респіраторних інфекцій у дітей», журнал «Ліки України» № 3, (149), 2011 р.; 6) Шехтман М.М., Положенкова Л.А. Гострі респіраторні захворювання у вагітних / / Гінекологія. – 2005. – Т. 7. – № 2. – С. 34-37; 7)Приступа, Л.Н. Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції у вагітних: Особливості Лікування та профілактики / / Медичні аспекти здоров’я жінки. – 2008. – № 5 (14). – С. 14-19; 8) Тарбаева Д.А., Костинов М.П., Загородня Е.Д., Іозефсон С.А., Черданцев А.П.Акушерскі і перинатальні наслідки вагітності, ускладненої гострою респіраторною інфекцією в II триместрі гестації / / Журнал “Акушерство і гінекологія.” – 2012. – № 2; 9) С.О.Крамарєв, д.м.н., професор В.В. Євтушенко «Оцінка ефективності рекомбінантного інтерферону альфа для лікування та профілактики гострих респіратоних вірусних інфекцій у дітей», журнал «Здоров’я України», № 18/1, 2008 р.; 10) А.А.Ярилин. Імунологія. Підручник. Москва. «Геогар-медіа». 2010 р.; 11) О.М. Біловол, П.г. Кравчун, В.Д. Бабаджан. «Клінічна імунологія та алергологія». Навчальний посібник медичних ВНЗ IV рівня акредитації та медичних факультетів університетів. Харків. «Гриф», 2011 р.; 12) С.О. Крамарєв, О.В. Виговська, О.Й. Гриневич «Обгрунтування застосування препаратів інтерферону при гострих респіраторних інфекціях у дітей», журнал «Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. 2007. № 10.»; 13) Є.І. Юліш, д.м.н. професор О.Є. Чернишева, Ю.А. Сорока «Інтерферонотерапія при ГРВІ і дітей», журнал «Здоров’я України» № 1(16), березень 2011 р.; 14С.П. Кривопустов «Інтаназальне використання інтраназального інтерферону альфа в педіатрії», журнал «Здоров’я України № 1, квітень 2010 р.»; 14) Лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій у дітей, які часто хворіють: прості відповіді на складні запитання. Л.В. Беш, О.І. Мацюра, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львівський міський дитячий алергологічний центр. 2012 р.; 15) Діти, які часто хворіють: дискусійні питання і можливості їх вирішення. Л.В. Беш, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львівський міський дитячий алергологічний центр. 2011 р.; 16) Назоферон – на варті здоров’я у дітей. А.П. Волосовець. 2010 р.; 17) Наказ МОЗ України від 07.11.2009 № 814 "Про затвердження Клінічного протоколу діагностики та лікування у дітей пандемічного грипу, спричиненого вірусом (А H1/N1 Каліфорнія)"; 18) Наказ МОЗ України від 13.11.2009 № 832 "Про внесення змін до наказу МОЗ від 20.05.2009 №189-Адм „Про затвердження „Протоколу діагностики та лікування нового грипу А H1/N1 Каліфорнія) у дорослих"; 19) Наказ МОЗ України від 09.07.2004 № 354 Про затвердження Протоколів діагностики та лікування інфекційних хвороб у дітей; 20) Наказ МОЗ України від 21.04.2005 № 181 Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "дитяча отоларингологія"; 21) Наказ МОЗ України від 03.07.2006 № 433 Про затвердження протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю „Пульмонологія"; 22) Наказ МОЗ України від 13.01.2005 № 18 Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю "дитяча пульмонологія"; 23) Наказ МОЗ України від 09.07.2004 № 355 Про затвердження Протоколів лікування дітей за спеціальністю "Дитяча імунологія"; 24) Грип у дітей. О. К. Александрова. Посібник для лікарів та учнів медичних ВУЗІВ. Краснодар 2008; 25) ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ І МІКРОБІОЛОГІЯ ОСНОВИ ВІРУСОЛОГІЇ ОСОБЛИВОСТІ РЕПРОДУКЦІЇ ВІРУСІВ. Навчальний посібник для модульно-рейтингової технології навчання. С.В. Лаптєв, Н.І. Мезенцева. Бійськ 2005.; 26) Особливості харчування вагітних і жінок у період лактації. Н.А. Коровіна, Н.М. Подзолкова, І.М. Захарова. Москва 2008; 27) «Тиждень за тижнем». Сучасний довідник для майбутніх мам. Бердникова О.В. Москва 2007; 28) МЕДСЕСТРИНСТВО ПРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБАХ. М.А. Андрейчин. О.Л. Івахів. Тернопіль, «Укрмедкнига», 2002 р.; 29) Вакцинація дитини. Краще запобігти, ніж захворіти. Інформація для батьків ©UNICEF/UKRAINE/2010/G.Pirozzi; 30) МЕДСЕСТРИНСТВО В ТЕРАПІЇ. За загальною редакцією проф. М.І. Шведа та проф. Н.В. Пасєчко. Тернопіль..